Георги Костов: За 23 години сме загубили 32 000 хектара гора
Според Костов, загубената дървесина от пожари за 23 години е в размер на 218 000 хектара, а други 130 000 са изсъхнали. Зам.-министърът показа динамиката на горското развитие на България с два проекта – финансираният от ЕС КОРИНЕ и Global Forest Watch, който е с данни на НАСА.
Според първия, балансът за страната ни от 1990 г. до 2000 г. е положителен „поради изоставането на земеделските гори, които придобиват характер на гори”, а след това в периода до 2006 г. има най-сериозна загуба на гори (20 000 хектара). Така остават невъзстановени хектари в размер на 0.8% от горската територия на страната.
Костов допълни, че страни като Швйцария, Румъния и Австрия имат по-големи проблеми в този аспект. "Имаме проблеми, отчитаме и къде са, но гората на България е устойчива и ще я има и занапред", допълни той.
Зам.-министърът посочи, че има натиск бившите земеделски площи отново да се използват заради големите субсидии. Той заяви, че МЗХ предлага да се върне старият режим, според който малките парцели не могат да се изсичат „на голо”.
Попитан с какви действия ще се продължи борбата с незаконната сеч и контролът върху горите, Костов обясни, че за да се ограничи сечта в малки имоти, трябва да се промени Наказателния кодекс, за да се въведат мерки като задължителен принудителен труд за тези, които са системни нарушители.
„Други мерки са свързани с квалификацията на тези, които издават разрешителни за сеч. Важни са и промени в подзаконова нормативна уредба, където се променят контролът за сечите", каза още Костов.
Моля, подкрепете ни.