Реклама / Ads
12| 4335 |09.04.2020 НОВИНИ

Глобалната икономика - в мъгла. МВФ: Очаква ни голяма рецесия

.
Кристалина Георгиева Източник: БГНЕС
Икономическият ръст през 2020 ще е изключително отрицателен. След края на епидемията рецесията ще е по-голяма от тази по време на Голямата депресия през 30-те години на миналия век.
 

Това стана ясно от изказването на шефът на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, цитирана от агенция “Ройтерс”.

 

Частично възстановяване на глобалната икономика ще има едва през 2021 година, заяви още управляващият директор на МВФ.

 

Към този момент държавите вече са били фискално стимулирани- Дадени са били 8 трилиона долара, но според Георгиева тепърва ще възникват още нужди. Най-засегнати ще са прохождащите пазари и развиващите се държави. Това ще доведе до необходимост от външна помощ в размер на стотици милиарди, обявиха още от МВФ.

 

“Само преди три месеца предвидихме, че ще има добри резултати в края на годината. Прогнозите бяха за ръст в 160 държави. Днес цифрите са различни. В момента данните сочат, че 170 държави ще отчетат загуби в икономическия си растеж”, обяви още Кристалина Георгиева.

 

Ако пандемията отшуми в средата на 2020 г., очакванията са, че частично възстановяване ще има през 2021 година. Много е възможно обаче ситуацията вместо това да се влоши, предупреждават от МВФ.

 

“Искам да отбележа, че има бъдещето е страшно несигурно. Може последствията да са много по-лоши и това зависи от голям брой фактори, в това число и продължителността на самата епидемия”, коментира Георгиева.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2353 |02.12.2025 Котва или спасителен пояс? AI подкрепя световната икономика, но може и да я потопи . 0| 2710 |26.11.2025 МВФ предупреди Германия: Смели реформи или слаб икономически растеж . 1| 2925 |22.04.2025 МВФ очаква спад в растежа на световните икономики . 3| 2993 |18.04.2025 Несигурността в търговската политика е безпрецедентна, но не се очаква глобална рецесия, посочи Кристалина Георгиева

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads