МВФ очаква спад в растежа на световните икономики

Според новата икономическа перспектива на МВФ икономиката на САЩ ще нарасне с 1.8%, което е спад с 0.9% спрямо оценката от януари. Прогнозата за растеж на страните в еврозоната намалява с 0.2%, а на Китай - с 0.6%. Мексико беше единствената голяма икономика, която отбеляза по-рязко понижение - с 1.7%.
МВФ изтъкна, че показателите за настроенията на потребителите, бизнеса и инвеститорите са започнали да мигат в червено, откакто администрацията на САЩ наложи митата. В доклада на фонда се посочва, че "настроенията бяха оптимистични в началото на годината, но наскоро се изместиха към значително по-песимистична позиция, тъй като несигурността се наложи и бяха обявени нови мита".
Фондът понижи прогнозата си за икономическия растеж във всички развити икономики до 1.4% тази година от 1.9% при последната си тримесечна актуализация на прогнозата през януари. За света като цяло сега се отчита растеж от 2,8% тази година, което е спад от 3,3% преди три месеца.
Но въпреки пониженията, очакванията са, че растежът на САЩ ще изпревари този на страните от еврозоната. Очаква се валутната зона да нарасне с 0.8% през 2025 г. и 1.2% през 2026 г. Германия се очаква да стагнира отново тази година, като се очаква растежът да се повиши до 0.9% рез 2026 г. МВФ отбелязва решението на Берлин да разхлаби своите фискални правила, както и увеличаването на заплатите като спомагащи за стимулиране на растежа през следващата година.
В Китай комбинация от спад на пазара на недвижими имоти, както и вътрешни дисбаланси спрямо износа, допринесоха за нарастващите икономически затруднения. Според МВФ митата са "непропорционално" навредили на азиатската икономика, като фондът отбелязва, че ребалансирането към по-голямо вътрешно потребителско търсене е в застой.
Освен това МФВ алармира и за потенциално разпадане на финансовите пазари, които остават нестабилни от 2 април. Основните индекси на фондовия пазар, най-вече в САЩ, са доста под нивата си и могат да слязат още по-надолу, а стойността на долара също се понижи спрямо други основни валути.
В доклада на МВФ се посочва, че "щатският долар обикновено се очаква да поскъпне, ако финансовите условия се влошат рязко, но международната валутна система може да претърпи внезапно нулиране, с потенциално големи последици за долара като неин основен стълб".
Моля, подкрепете ни.





