Според съдебните документи, внесени в Лос Анджелис и цитирани от американски медии, хакерите са атакували акаунти на фотографи и музикални продуценти, за да получат достъп до неиздадени материали. След това съдържанието е било продавано в тъмната мрежа срещу значителни суми.
„Само през 2023 г. бяха хакнати, откраднати и разпространени 45 неиздадени песни на Ариана Гранде. От музикалния ѝ дебют през 2011 г. досега са регистрирани стотици подобни течове“, се посочва в исковата молба.
Адвокатите на певицата настояват съдът да помогне за установяването на самоличността на извършителите.
Продължителна схема за кражба на съдържание
Хакерските атаки са били част от продължителна схема, насочена към хора от професионалното обкръжение на изпълнителката.
През 2025 г. неизвестните проникнали в мобилното устройство на музикален продуцент, работил с Гранде, откъдето получили достъп до неиздадени мастер записи, демо версии и видеокадри от звукозаписни сесии.
Година по-рано те създали имейл адрес, представяйки се за фотограф, и успели да убедят дигитален техник да им изпрати неиздадени снимки на певицата.
Гранде обвинява извършителите в нарушаване на личното ѝ пространство, неспазване на законите на щата Калифорния срещу компютърните престъпления и незаконно присвояване на нейно интелектуално съдържание.
Според адвокатите ѝ действията на хакерите са нанесли „значителни и непоправими вреди“ както върху личния ѝ живот, така и върху професионалната ѝ кариера.
„Ще се видим в затвора“
Певицата и преди е изразявала възмущението си от изтичането на неиздадена музика.
В интервю през 2024 г. тя разказа за песента Fantasize, написана заедно с продуцента Макс Мартин, която стана популярна в интернет, след като беше публикувана без нейно разрешение.
„Няколко песни от студийните сесии се появиха навсякъде в TikTok. Благодаря ви много. Ще се видим в затвора. Съвсем сериозно“, каза тогава изпълнителката.
По думите ѝ композициите изобщо не били предназначени за неин албум, а били създадени за телевизионен проект.
Нов албум и световно турне
Съдебният иск е внесен само дни преди премиерата на осмия студиен албум на Ариана Гранде – Petal, който трябва да бъде представен този петък.
В момента певицата е в разгара на световното си турне, което през август ще продължи с концерти във Великобритания. Гранде обаче намекна, че това може да бъдат последните ѝ участия на сцена за дълъг период.
„Ще дам всичко от себе си и ще бъде красиво. Усещам го като последен голям финал… поне засега“, сподели тя в интервю.