1|
8158
|23.06.2009
НОВИНИ
Хаос, военщина и плъхове съсипват районната прокуратура на София
Доклад от 140 страници разкрива проблемите в най-голямото звено на държавното обвинение. Главният прокурор Борис Велчев все още не решил какви наказания да наложи на виновните и как да оправи бакиите на настоящия шеф Александър Налбантов
Нередности, нарушения на закона, лоша дисциплина и следи от плъхове открили проверяващите в работата на Софийската районна прокуратура (СРП).
Обвинителите в СРП нямат представа по колко дела наблюдават, налагани са изключително леки наказания по дела, следени от ОЛАФ и Европейската комисия, прилагат се евтини трикове за удължаване на сроковете за разследване, липсват дела и веществени доказателства, цифрите в статистиката се разминават, ръководството на СРП не упражнява достатъчен контрол върху работата на обвинителите и на администрацията. Това са само част от изводите в доклада за ревизията на работата на СРП през последните 18 месеца, разкрива "Правен свят".
Проверката започна през март по разпоредба на зам.-главния прокурор Валери Първанов, а в състава на проверяващия екип влизат 9 магистрати.
Още в началото ревизионният екип се е натъкнал на затруднения заради липсата на точна отчетност в дейността на СРП, на пропуски и слабости в дело-водната дейност. Заради това много от изискваните справки, преписки и дела са били предоставени на проверяващите в непълен обем и с голямо закъснение. Шефът на районното обвинение Александър Налбантов се опъвал и е отказвал съдействие на проверяващия екип.
Проверяващите установили, че натоварването на прокурорите не е равномерно. Най-ниска натовареност се констатира на разследващите прокурори, които отгоре на всичко предоставили невярна справка за наблюдаваните от тях досъдебни производства и преписките.
Констатирано било и нарушение на случайния принцип на разпределение на производствата.
Например вместо системата да определя кой от звеното на разследващите прокурори ще поеме нов случай, това го решавал лично Налбантов.
За последната година се оказало, че не са изготвяли обвинителни актове прокурорите Александър Налбантов, Евгени Стоянов, Благовест Байраков, Д. Василева, Ина Джокова и Б.Ангелов.
А в съдебни заседания не са участвали – пак Налбантов, заместниците му Руси Алексиев, Димитър Арабаджиев, Виктор Чаушев, Куман Куманов и Людмила Николова, както и прокурорите Валентин Ортакчиев, Валя Илиева и Мартин Бешков.
Ревизорите са се натъкнали и на друга любопитна подробност, Налбантов си е приписвал "чужди заслуги".
Според данни в Унифицираната информационна система (УИС) районният прокурор на столицата се е произнесъл с отказ да се образува досъдебно производство по три преписки. Но всъщност не той, а негови подчинени са изготвяли и подписвали постановленията.
Пак според УИС Налбантов е наблюдавал 206 преписки и 11 досъдебни производства, но въпросните данни не са се потвърдили при проверката.
Масова практика в СРП било без правно основание да се спират производства, а още същия ден или най-много до два дни да се възобновяват, отново без правно основание. Според проверяващите целта била да се санират сроковете, т.е. да се удължават, без да се иска разрешение от по-горестоящата прокуратура или от главния прокурор.
Изводите на проверяващия екип са, че в СРП има лош микроклимът, текучество на кадри, хаос в цялостната работа, често на прокурори е оказван натиск по отделни преписки, административното ръководство се държало грубо и с обидни реплики към подчинените си, прокурори масово отказвали да изпълняват разпореждания на съда. Пред проверяващите самите районни прокурори определили СРП като „лошо военно поделение”.
Безпорядък царял и при съхраняването на веществените доказателства и архивни дела. Пазели се в мръсно мазе, а в много от кашоните били открити следи от плъхове.
Специалният доклад обхваща 140 страници и е предаден още в края на май на главния прокурор Борис Велчев, но първият обвинител в държавата все още не е готов със становището си, както и какви мерки ще предприеме срещу виновните лица. Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads