Хаосът с доклада на ДАНС: Министър Стойнев имал право да снима. Кодовете са в ЦИК
Днес председателят на ДАНС Пламен Тончев беше изслушан в парламентарната комисия за контрол на службите, за да обясни кой е разпространил доклада на комисията, който се появи в медиите. Коментари след заседанието почти липсваха.
Пред bTV бившият министър на електронното управление Божидар Божанов заяви, че ключовете от машините се съхраняват в касата на ЦИК, генерирани са пред очите на представители на партиите и са защитени с паролите на трима от членовете на изборната комисия.
"ЦИК формално взе това решение не на база справката на ДАНС, а формално поради забявеното сертифициране от министерството. Те по същество не разгледаха справката на ДАНС и има ли рискове за машинното гласуване. Повлияха се от това, че политически говорители формално или не им наредиха да няма машинно гласуване", коментира още Божанов.
Довереното изграждане на изходния код се извършва от екип, определен от ЦИК и процесът се наблюдава.
Довереното изграждане на кода се извършва в присъствието на няколко души, но то не е краят на процедурата. Тя приключва с издаването на удостоверение за съвместимост, обясни пред медиите днес обясни секретарят на министерството Ангел Попов. Такова удостоверение бе издадено два дни преди вота. Самото доверено изграждане приключи на 20 октомври (бел.ред.) Това означава един изграден софтуер, който има уникален ХЕЩ код или дигитално ДНК, което после се търси на разписката от всяка една машина, обясни Попов.
Това обаче по думите на Попов не е краят на процедурата. Създават се няколко продукта - криптографският ключ, който заключва софтуера на машините, се генерира от членовете на ЦИК, инсталационен имидж или флашка, с която след това трябва да се инсталира софтуерът.
ЦИК прави процедурата по доверено изграждане, преди да приключи удостоверяването, защото трябва технологично време, в което изпълнителят на обществената поръчка.
Стойнев имал право да снима.
Като част от процедурата описа снимането пред bTV Божидар Божанов. Това посочи и самият Михаил Стойнев. Той е получил мандат от министър Александър Йоловски да провери и да управлява целия процес по удостоверяването на машините. Посочи още, че четирите групи и експерти, които са наблюдавали процеса, също са държали той да се подпише под решението.
Попов заяви, че действията на зам.-министъра от 25 октомври са били имитация на процедурата, която генерира различен хеш код, който обаче по никакъв начин не може да се използва на машините, защото те са заключени от ЦИК.
“Единствените, които имат ключ от тези машини, са ЦИК и буди ужасно лошо впечатление, когато те кажат "ние не знаем с какъв код са инсталирани машините" - това не може да бъде коректна информация", обясни Попов.
Това поставя под въпрос и самото решение на ЦИК да отмени машините на базата на доклада на ДАНС.
Моля, подкрепете ни.