Янев: Няма да въвеждаме задължителна ваксинация. Намираме се в криза на политическото лидерство
Това каза премиерът Стефан Янев пред NOVA.
„Служебното правителство функционира по правилата на демократичното функциониране на държавата. Ние демонстрираме, че то е колективен орган и решенията се взимат по компетентност. Не е необходимо министър-председателят на бъде едноличен лидер и да взима еднолично решения. В случая няма решение, защото то се подготвя и ще бъде взето в рамките на тази седмица. Не знам за каква неизвестност се говори. Въпрос на труден баланс е да се вземат такива решения, защото целта е максимално да не се пречи на бизнеса и икономиката да работят. Всички трябва да бъдем социално отговорни, когато сме в социална среда“, заяви премиерът.
„Бизнесът и икономиката трябва да работят. Смятам, че всеки от нас е достатъчно отговорен, за да предприеме нужните мерки и да се предпази”, каза премиерът.
„Подготовката на болниците и техният капацитет беше коментиран в нашия план. При необходимост те ще имат възможност да увеличат капацитета си. Мерките са комплексни", посочи Янев.
„Преди една седмица са наложени специфични мерки за държавната администрация. Направено е плаващо работно време. Най-големите администрации са в София и ние се опитваме да избягваме струпването на тези хора в градския транспорт и в сградите." обясни премиерът в отговор на твърденията на бизнеса, че мерките се прилагат само при тях.
За задължителна ваксинация
„Има държави, които въведоха задължителна ваксинация за определени места и професии. Ние нямаме такова намерение или решение. В изпълнение и на Конституцията, и на законите ние не предвиждаме такъв тип мерки, които да задължават хората да се ваксинират. Такова решение няма. Не сме питали Конституционния съд и не е необходимо да обсъждаме тази тема на този етап и не се обмисля такъв тип решение. Не е необходимо хората да имат усещане за принуда“, посочи Янев.
„Доколкото знам в болниците и социалните домове процентът на ваксинираните е достатъчно висок. Има и различни мнения, че тези хора не бива да се допускат неваксинирани. Някои от тях по медицински причини не могат да бъдат ваксинирани. Нека не навлизаме в детайли, защото не знаем пълната картина. В такава ситуация се създава една среда на говорене и критика на всеки с различно мнение от нашето. Нека да сме по-спокойни и да търсим фактите и аргументите. Очевидно е, че темпът на ваксинация в България не е висок. Кампаниите, които се правят,. разчитат на доброто отношение на хората. Предстои началото на учебната година и вероятно хората ще се възползват от възможностите, които предлага държавата, Всеки от нас може да избира между 4-5 ваксини, което на практика в други държави го няма“, каза още Янев.
„Всички тези средства за компенсации са предвидени в проекта за актуализация на бюджета, който беше внесен от служебното правителство. Самият процес по актуализацията му е в парламента и там депутатите ще решат дали тя ще се случи и в какъв вид. Те могат да променят много от параметрите”, обясни Янев.
За изборите
"Това ще бъде решението на президента. Той определя състава на служебния кабинет. Ако е необходимо, мога да изпълнявам тази роля все още". - каза Янев относно това дали ще бъде част и от едно ново служебно правителство.
„Организацията на изборите не е лек процес, макар да изглежда рутинно действие. Датата за президентските избори се избира от парламента. Президентът ще определи датата за парламентарните избори, заедно с указа за прекратяване на това Народно събрание. В голяма степен решението за избори 2 в 1 зависи от депутатите. Държавата е готова да организира изборите и в двата случая. Ако изборите са 2 в 1, ще се наложи да се купят нови машини, както и те да бъдат пренастроени”, посочи министър-председателят.
По думите му страната ни се намира в една перманентна политическа криза и че съществува една отдалеченост между партиите и българските граждани. "Гражданите не се чувстват представени от партиите. Връзката не е добра, тя не е видима." - смята премиерът.
Във връзка със служебните министри Петков и Василев, и спекулациите, че те ще създадат нов политически проект, Янев коментира:
„Разбира се, че аз бих гласувал за хора като Асен Василев и Кирил Петков. Дали те ще участват в такъв проект, предстои да видим. Аз бих се включил във всеки един проект, който работи за България. Етикетите трябва да бъдат загърбени. Време е в политическото говорене персонализацията да не взема водещо място. Партиите са сдружение от хора с еднакви мисли и цели. Те не принадлежат на един човек”, каза Янев.
За списъка „Магнитски”
„По отношение на този акт ние нямаме диспут с Европейската комисия. Въпросите им са уточняващи. Когато говорим за допълнителни имена, имаме две писти на действие. Едната възможност е американското правителство да добави нови имена. Аз не съм чувал, че такова нещо предстои. „Българският списък” е само информативен и има за цел да предупреди фирмите да бъдат достатъчно предпазливи. Той вече си изигра ролята”, каза Янев.
За мигрантската вълна
„Взето е решение за задействане на един механизъм на НАТО за бързо реагиране. Тази готовност е 24 часа. От Афганистан вече са изведени определено количество граждани, които са работили с американското правителство. В необходимост за осигуряването на тяхната охрана и защита, НАТО създава такъв контингент. Там е предвидено да има и лекари, и психолози. Това е хуманитарна операция с ограничен мандат”, каза още той.
„Всички анализи сочат, че ситуацията ще предизвика сериозна мигрантска вълна. Ние работим активно в това направление и вече сме взели адекватни мерки”, обясни премиерът.
Моля, подкрепете ни.