Реклама / Ads
1| 3115 |17.07.2023 НОВИНИ

Яснота в кратки срокове за бъдещето на “Марица - изток” поискаха на енергиен форум

.
Пълна яснота в кратки срокове за бъдещето на комплекс “Марица - изток” поискаха на енергиен форум миньори, енергетици, синдикалисти, депутати и представители на местната власт. Сред поканените бе и енергийният министър Румен Радев, който обаче не присъства.
 

В рамките на близо 3 часа заинтересованите страни споделиха мнение и дадоха предложения по най-значимия проблем в старозагорски региона – въглищното производство. 

 

Беше поискано в кратки срокове енергийното министерство да оповести целите, които предстои да залегнат в два стратегически документа - Интегрирания план в областта на енергетиката и климата, както и Териториалния план на Стара Загора. 

 

Форумът беше иницииран от КТ "Подкрепа", а негов организатор е Община Стара Загора, предават от Българското национално радио. 

 

Липсата на енергийния министър на форума предизвика реакции. Според присъстващите това отразява отношението на изпълнителната власт към проблема. До края на месеца ще бъде проведена втора подобна среща, на която все пак да присъства и министърът на енергетиката. 

 

Присъстващите категорично посочиха, че до момента не е свършено нищо за изпълнение на решението на Народното събрание от 12 януари, с което се настоява ангажиментът от 40% намаление на въглеродните емисии до 2026 г., заложен в Плана за възстановяване и устойчивост, да бъде предоговорен с ЕК. Критики бяха отправени заради липсата на енергийна стратегия на страната.

 

Според присъстващите подобна трябва да бъде изработена възможно най-бързо, след като този процес се бави от 2020 г.

 

Присъстващите  повдигнаха въпроси за бъдещето на американските централи в комплекс "Марица-изток", давайки пример, че след няколко месеца през 2024г. изтича договорът на ТЕЦ "КонтурГлобал". "Ако искаме въгледобивът да продължи да съществува, не трябва да се взимат европейските пари", подчерта в изложението си изпълнителният директор на свързания с Димитър Ковачки ТЕЦ "Брикел" Янилин Павлов. Централите, свързвани с Ковачки, са били обект на критики от страна на Европа заради високите нива на вредни емисии.

 

"Дали тези суми няма да се окажат пренебрежимо малки, на фона на производителността и стратегическото значение на комплекса", постави въпроса Павлов. 

 

Той предупреди, че ангажиментът за свиване на въглеродните емисии не може да бъде покрит единствено със затваряне на частната енергетика. 

 

Димитър Манолов подчерта, че синдикалните организации ще продължат битката за бъдещето на комплекса и работещите.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 5081 |08.05.2023 Омбудсманът поиска яснота за новите цени на електроенергията от 1 юли . 3| 4909 |01.03.2023 Кой къде ще се бори за вота ви на 2 април? Ето листите и важните срокове . 5| 3437 |27.02.2023 Без яснота за акцията в ТЕЦ-овете. Въпросите - към европрокуратурата . 0| 3060 |02.02.2023 ЦИК обяви сроковете за изборите

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads