Икономист: Не можеш дългосрочно да раздаваш пари от държавния бюджет
Той бе категоричен, че в момента не може да се говори, че социалните мерки са насочени към икономическите проблеми, предизвикани от кризата с COVID-19.
“Правителството досега не е правило толкова щедри бюджети. За първи път има такова масово увеличаване на социалните помощи и това не се правеше в години на икономически растеж, а се прави сега, по време на криза. Това е много лош подход към фискалната политика, защото сега трябва да се мисли как могат да се оптимизират разходи и как при приходите могат да се въведат политики, които биха стимулирали икономически растеж, инвестиции и възстановяване на пазара на труда”, посочи Вулджев.
Той призова да се помисли за реформа в данъчната система, която да привлече повече инвестиции и да се стимулират инвестициите в България. Икономистът бе категоричен - опции има, но не се мисли в тази посока.
“Вече минахме периода, в който чрез директна ликвидност и чрез директни пари имаше смисъл да се стимулира запазването на работни места. Сега трябва да се помисли дългосрочно. Не можеш дългосрочно да раздаваш пари от държавния бюджет“, отсече Вулджев.
Моля, подкрепете ни.