Икономистът Лъчезар Богданов: Не може декември, в последния момент да решаваме дали да вдигнем социалните осигуровки за 2025
"Понякога с мнозинства се вземат решения, които натоварват бюджета с милиони на година. Всичко това се прави за един следобед на някакво заседание, без значение, че натоварва бюджета", добави още Богданов.
"Прекият ефект е повишение на разходите за бизнеса, който плаща високи заплати. От друга страна, е ясно, че не може в една растяща икономика, с растящи заплати, да държим тавана фиксиран - в един момент всички ще се осигуряваме на една сума, а не искаме този вид уравниловка", каза още той.
По думите му, решението е разговор и модел, в който да има предвидимост за това, какво се случва с максималния осигурителен доход, както и с минималната заплата и други основни политически решения, свързани със социалноосигурителната система.
Трябва да имаме фискална предвидимост, защото когато някой непрекъснато казва - дупка 6 млд., 12 млд. и т.н. и веднага идват идеи ноември-декември, които най-често са много абсурдни и са отговор на това, че няма някакъв модел, който да дава предвидимост какви приходи ще се събират, кой ще бъде облаган и това да даде яснота за биснес средата", посочи Богданов.
В проектобюджета за догодина са заложени близо 1,2 млрд. лева повече разходи на НЗОК
През 2023 г. бюджетът беше приет чак през юли, припомни бившият социален министър Христина Христова. "Но сега има и многобройни законови промени, които ще доведат до увеличени разходи, а и не се знае какво ще направят депутатите между първо и второ четене при сегашната нестабилна политическа ситуация", каза още тя.
Ако говорим, че имаме проблемна ситуация с бюджетната процедура както и с философията на бюджета за следващата година, причината вече е една. Това е политическата нестабилност.
Крайно време е вече пенсионната система да се подложи на анализ, да се изчисти от плащанията несвързани с принос, несвързани с трудова дейност, да я погледнем в нейния чист вид, смята Христова.
Моля, подкрепете ни.