Реклама / Ads
2| 2613 |10.06.2023 НОВИНИ

Икономисти: 3% бюджетен дефицит е съвсем реалистичен и трябва да се случи

.
Източник: стопкадър, bTV
3% бюджетен дефицит е съвсем реалистичен и трябва да се случи. Около това се обединиха икономистите Владимир Сиркаров и Георги Ангелов в предаването „Тази събота“.
 

„Хубаво е, че финансовият минитър Асен Василев обеща 35 дефицит“, каза икономистът Владимир Сиркаров. По думите му целта е постижима, но въпросът е на политическа воля. Той бе категоричен обаче, че при висока инфлация не трябва да се говори за дефицити.

 

Той коментира, че било наложително да има редовно правителство. По думите му ще има напрежение, както при управляващите, така и в самото Народно събрание.

 

„Всички политики, които са заложени в бюджета ще бъда изпълнявани“, посочи той.

Според него технически е възможно да влезем в еврозоната през 2025 година, но остава песимист по темата. „Нашият път е натам и трябва да вършим нашата работа“, заяви Сиркаров.

 
„3% дефицит е важно, защото трябва да се даде знак, че свърши вдигането на цените. Също така да се успокои бизнеса, че няма да има извънредно данъци, които предложи служебното правителство“, заяви от своя страна Георги Ангелов.

 

По думите му голяма част от миналия бюджет отишъл за антикризисни мерки, но те вече били отминали. „Тези мерки трябва да се оттеглят, за да има възможност да се реши сегашната криза с инфлацията. Въпросът е и политиците да вземат решение, но икономическата логика е, че не може да даваш пари за кризи, които са отминали“, категоричен бе той.

 

Според него трябва да се увеличат заплатите на тези, които миналата година не са получили.

 

„След приемането на бюджета, основен фокус трябва да бъде инфлацията. Там ще бъде важно енергийния регулатор да не подхранва инфлация. Ако това правителство се задържи имаме шанс да влезем в еврозоната през 2025 година“, посочи Сираков.
 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 3509 |09.06.2023 Проф. Пламен Панайотов: Съдебната реформа означава първо да се идентифицират дефицитите в правораздаването . 0| 2911 |08.06.2023 Красен Станчев: Проблемът не е свалянето на бюджетния дефицит на 3%, а какво следва за 2024 г. . 4| 3021 |05.06.2023 Васил Велев: Необходими са енергични мерки за намаляване на дефицита и вкарването му в рамките на трите процента . 5| 3316 |04.06.2023 Ал. Пулев: Изгражда се удобен параван, зад който стоят политически лидери, които крият дефицитите си

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads