Икономисти за еврото: Как ще повлияе въвеждането му на цените в България
"Имаме по-ниска инфлация от Полша и Румъния, както и от Унгария - цели три пъти. Те не са заявили намерение за членство в еврозоната", допълни Гълъбинов.
По думите му благодарение на механизма ИЕРЕМ 2 макроикономическите показатели са повлияни. "Инфлацията у нас основно идва от хранителните стоки. Повечето от храните, които консумираме, са внос. Не трябва да плашим хората, че като влезем в еврозоната ще обеднеем, напротив - ще има стабилизиране и увеличаване на доходите", подчерта Гълъбинов пред Нова нюз. И допълни, че като членове на еврозоната и Шенген България ще стане магнит за инвестиции.
Независимият финансов консултант Преслав Китипов смята, че гражданите с по-висок ценз разполагат с повече информация за влиянието на еврото. "Те не са уплашени, а разбират ползите от въвеждането му. С останалата част от населението трябва да се работи повече и да им се предостави подробна и простичка информация за влиянието на еврото върху техния бюджет. В Хърватия 65% от цените на храните са останали без промяна, 20% са се понижили, остатъкът е с малко по-високи цени. Това е страна, близка до нас, очаквам при нас да се получат сходни данни", заяви той.
Моля, подкрепете ни.