ИПИ: Между 2000 г. и 2016 г. бюджетът на съдебната власт скочил 5,5 пъти
Добре е, когато в страна, която в Европа се нарежда на първо място по корупция, на последно място по приходи и доходи на населението, която има такива сериозни проблеми с организираната престъпност, да се дават повече средства за съдебна власт. Считаме, че това показва, че това е приоритет. Това каза пред БНР Любомир Авджийски от Института за пазарна икономика, който обаче уточни, че над 90% от средствата отиват за персонал.
За последните 8 години при намаляване на населението с около 5%, с 19% се е увеличил броят на съдиите. Също така ние сме на първо място по брой на прокурори в ЕС, като сме с два пъти над средното ниво за Съюза. На първо място сме и по брой на служители в прокуратурата.
Когато има повече ресурс, а малко или никакви резултати, тогава най-вероятно проблемът е в начина, по който се работи и ефективността на самите дейности, коментира експертът.
Около 32 са препоръките на Института за пазарна икономика, които могат да решат тези драстични дисбаланси в съдебната система, заяви още Авджийски и изреди част от предложенията:
Предлагаме апелативните съдилища да бъдат намалени от 5 на 3. Второ - тъй като голяма част от окръжните и административни съдилища са нисконатоварени с под 10 дела на месец за съдия, предлагаме да бъдат намалени от 28 на максимум на 12 или 13. Предлагаме да бъде подобрен и електронният достъп до правосъдие. Около 38 съдилища в страната имат от 3 до 5 съдии. Те поддържат същата администрация както е във всички останали съдилища, така че предлагаме за няколко съдилища да има една обща администрация.
Моля, подкрепете ни.