В Иран вече има задържани за опитите за отравяне на ученички
Като "Непростимо престъпление" определи инцидентите Аятолах Али Хаменей. Той се закани, че ще има сериозни наказания: "Ако това варварство се докаже и зад него стоят лица или групировки, това е непростимо престъпление. То е насочено срещу най-невинната част от обществото - децата, и предизвиква страх и несигурност сред хората и особено засегнатите семейства."
Иранците са гневни заради твърде дългото мълчание на властите - първите случаи са засечени още през м. ноември в свещения за шиитите град Кум в централен Иран. От 28-ми февруари атаките с мистериозен газ зачестяват и вече обхващат цялата страна. Според разследващата комисия са пострадали над 5000 ученички в 230 училища, намиращи се в 25 от 31 провинции в страната. Протестът пред министерството на образованието в Техеран прерасна в антиправителствена демонстрация.
Според депутат, който цитира иранското здравно министерство, става дума за газ на азотна основа, използван в индустрията или земеделието. Симптомите са сходни - сърцебиене, главоболие, дихателни проблеми, умора, достигаща дори до невъзможност за движение. Повечето от децата, приети в болница, разказват, че усетили силна миризма - някои я сравняват с изгоряло, други с боя и дори парфюм. Освен децата, са засегнати и техните преподаватели.
Според някои родители децата им са имали оплаквания седмици след контакта с отровното вещество. Здравният министър съобщи, че натравянията са леки, без сериозни последици за здравето. Версиите са разнообразни. Иранският президент Ибрахим Раиси обвини враговете на Техеран. Според иранското правителство външни сили се опитват да дестабилизират страната. Местни медии и някои политици твърдят, че зад инцидентите стоят религиозни групи, които са против момичетата да получават образование.
Според други това е отговорът на масовите протести, последвали смъртта на Махса Амини през септември 2022 г. - за първи път от ислямската революция през 1979 г. в тях се включиха ученички. Младата жена почина след като беше арестувана от моралната полиция заради неправилно сложен хиджаб и това предизвика вълна от съпричастност по целия свят.
Резултатът засега е, че много родители са спрели децата си от училище, защото смятат, че не са в безопасност там. Реакция, определяна като крайно решение на фона на традициите в Иран, където по един въпрос има консенсус - образованието е задължително за всички, и където в университетите момичетата дори са мнозинство.
Моля, подкрепете ни.