Реклама / Ads
0| 1526 |24.04.2025 НОВИНИ

Истанбул трепери – не само от трусовете, а от страха, че най-лошото предстои

.
Източник: БГНЕС
Земетресението от 23 април не остави руини, но разтърси доверието на милиони. В мегаполиса, където над милион сгради са уязвими, страхът се оказа по-силен от бетона. Докато Северноанадолската разломна зона мълчи между два удара, въпросът не е дали, а кога ще удари следващият. Подобно на плочите под Мраморно море, общественото спокойствие също е разломено — и без спешни действия, щетите може да станат необратими.
 

Сегмент с дължина 15 км и широчина 9,5 км се е разкъсал при земетресението в района на Истанбул с магнитуд 6,2, показва първоначалният технически анализ на Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД). Трусът, регистриран в 12:49 ч. на 23 април, е продължил 13 секунди и е предизвикал изместване по разлома от около 30 см.

 

Земетресението е възникнало в сегмент от Северноанадолската разломна зона – добре позната със своя разрушителен потенциал. Усетено е в радиус от 300 км, а до момента са отчетени над 200 вторични труса, някои с магнитуд между 4 и 5.

 

Турските власти потвърдиха, че няма жертви и сериозни разрушения, но последствията са всичко друго, но не и незабележими. 236 души са били ранени, като над 170 – в самия Истанбул. Част от тях са пострадали в паниката, скачайки от сгради.


Град, който не спи от страх

 

Нощта след труса превърна Истанбул в град на открито. Хиляди граждани се събраха по паркове, паркинги и спортни площадки, разпъвайки палатки или спейки в автомобилите си. Историческата джамия „Шехзаде“ и други храмове останаха отворени по нареждане на местните власти, за да осигурят подслон и топлина.


.
Източник: BGNES

 

„Бяхме уплашени, наистина уплашени. Не знаем какво ще се случи след това и дали ще можем да се върнем в домовете си“, споделя местен жител пред германското издание tagesschau.de.

 

Телефонната и интернет мрежата бяха частично прекъснати, а Истанбулските пътища – задръстени. Полетите от града бързо се запълниха. Паниката витае във въздуха повече от всякакъв прах от отломки.


Предупреждения, които не могат да бъдат заглушени


Експертите от години бият тревога: предстои голямо земетресение. Геологът Окан Тюйсюз заяви, че „не може да се изключи друго силно земетресение“, а сеизмологът Наци Гьорюр подчерта, че това може да бъде само началото на по-опасна сеизмична активност.

 

Историята не е благосклонна – между 1939 и 1999 г. серия от разрушителни трусове над M7 са белязали Северноанадолската разломна зона, включително ужасяващото земетресение в град Измит през 1999 г., при което загиват над 17 000 души.


Милион сгради – и една ticking time bomb


Въпреки усилията за обновяване на уязвими сгради, над 1 милион постройки в Истанбул все още се считат за неустойчиви при силно земетресение. Градът, частично разположен върху пресъхнали лагуни и нестабилна почва, не е подготвен за катастрофа от мащаба, който учените предвиждат.

 

Проблемът е двоен: както в земята под краката, така и в липсата на достатъчно ефективни превантивни политики. Все повече хора се питат дали властите наистина са готови за „голямото“, или отново ще закъснеят – с цената на хиляди животи.

 

Истанбул трепери – и в очакване на отговорност


Този трус не беше най-силният в историята на Турция. Но той може да се окаже най-важният – като последен предупредителен сигнал. Ако не доведе до решителни мерки, ще остане просто като предговор към нещо много по-страшно.

 

Докато градът се люлее – буквално и преносно – надеждата е, че политическите и институционални пластове също ще се разместят. В противен случай, когато дойде следващият удар, историята няма да прости на онези, които са знаели, но не са действали.

 

ФрогНюз




Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2493 |24.04.2025 Доларът има още много да пада, прогнозира главният икономист на Goldman Sachs . 0| 2166 |24.04.2025 Тъмната мрежа срещу Пътната агенция: Хакери заплашват с данни на 100 000 потребители и 1 000 служители . 0| 1538 |24.04.2025 КЗП дава чеклист за безпроблемна почивка . 11| 2331 |24.04.2025 Проф. Александър Кьосев за ФрогНюз: Корабът бавно потъва. Над 30% от българите въобще не четат

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads