Реклама / Ads
2| 1076 |02.10.2025 НОВИНИ

Южна Корея пое отговорност за неправомерно осиновяване на нейни деца в чужбина

.
И Дже-мьон Източник: БГНЕС
Четвъртата икономика в Азия е изпратила в чужбина над 140 000 деца за осиновяване между 1955 и 1999 г.
 

Южна Корея призна за първи път своята отговорност за неправомерното осиновяване на десетки хиляди деца, изпратени в чужбина чрез понякога измамни практики, прилагани в продължение на десетилетия, предаде „Франс прес“.

 

„Държавата не е поела напълно своята отговорност. От името на Република Корея изразявам искрените си извинения и утешителни думи към осиновените в чужбина лица, техните семейства, както и към биологичните им семейства, които са претърпели страдания“, се казва в изявление на южнокорейския президент И Дже-мьон.

 

През март Комисията за истина и помирение на Южна Корея стигна до историческо заключение, като призна южнокорейското правителство за виновно за улесняване на осиновяванията чрез измамни практики, включително фалшифициране на документи и подмяна на самоличности.

 

В доклада си, публикуван след повече от две години независимо разследване, комисията посочи също „многобройни случаи, в които законните процедури за съгласие“ на биологичните родители от Южна Корея не са били спазени.

 

Южна Корея започва да изпраща деца за осиновяване в чужбина след Корейската война (1950-1953 г.), за да се реши въпросът с децата от смесен произход, чиито майки са корейки, а бащи са американски войници, родени в страна, в която се проповядва етническата хомогенност.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 8| 5935 |02.10.2025 Задават ли се по Дунав труповете на виновните за безводието в Плевен? 80 милиона души ползват реката, Плевен – не . 3| 1503 |02.10.2025 Първи снежинки на Витоша, сняг вали и на Петрохан . 4| 2205 |02.10.2025 5 неща, които научихме от срещата на върха на ЕС в Копенхаген . 6| 2214 |02.10.2025 Бюджетът за 2025 г. влиза в пленарна зала заради кризата в Плевен /на живо/

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads