Поради много и различни фактори България е на едно от първите места

(6-то място) в света по най-висока смъртност на населението  (14,44

промила) сред 225 страни. Ние сме между Чад, Гвинея-Бисау, Афганистан и

Сомалия. Само преди няколко години бяхме на 19-то място. Вероятно скоро

ще заемем първото място по смъртност.

По детска смъртност (8,66 промила, значи близо 9 умирания на 1 000 деца)

сме абсолютни шампиони в ЕС. Тенденцията е плашеща с оглед състоянието и

перспективите пред системата на нашето здравеопазване, дефицита на

лекари и т.н.

Според Националния център по обществено здраве и анализи към МС в

България всеки ден средно по 7-8 българи правят опит да се самоубият, и

средно 2 от тях успяват. По данни на Демографския институт обаче числата

в суицидната сфера всъщност са други:  самоубийствата са почти два пъти

повече от официално обявените: 14-16 души на ден правят опит, 4-5

успяват, значи на всеки 5 часа един самоубиец си отива от този

свят. Тази истина качва България на първо място по самоубийства в ЕС,

заедно с Литва и Унгария.

Ние определено сме световни шампиони и по самозапалвания. Само за

десетина месеца у нас 7 души съзнателно потърсиха и намериха смъртта си

чрез самоизгаряне. В целия останал свят за този период, поне според

медиите, е регистрирано само едно самозапалване (в Япония). Шампиони сме

и по детски самоубийства. По официални данни средно на година у нас се

самоубиват по 50-60 деца (всяка седмица се самоубива едно

дете). Възможно е броят да е по-голям.

В целия този демографско-статистически контекст, който заедно с ред

други фактори (ниска раждаемост, емигриране и др.) поставя страната ни

на първо място в света по намаляване и изчезване на населението

(стопяваме се със скорост 9 души на всеки час), би трябвало мъката и

тревогата на обществото да е много по-голяма, да не е центрирана само

върху отделен печален случай, а да отчита обществените измерения на

проблема. Нещо вече трябва да се направи. Случаят Филип просто е само

една от 250-те подобни трагедии (смърт на млад човек на възраст 15-19

години) у нас за една година. Има още 249 като него.