Реклама / Ads
2| 4684 |26.06.2020 НОВИНИ

Иво Христов: Регламентът за контрол на рибарството ще вземе предвид особеностите на българските рибарски лодки

.
Иво Христов
На заседание на Съвета в сряда е договорена дерогация от 2 години за рибарските съдове до 10 метра, съобщи евродепутатът.
 

"Радвам се, че мнението ни, отстоявано заедно с няколко колеги, бе чуто", заяви евродепутатът Иво Христов. „На свое заседание, проведено в сряда, Съветът е постигнал споразумение, според което рибарските съдове с дължина под 10 метра ще разполагат с допълнителен период от две години, преди да бъдат приложени спрямо тях правилата на Системата за наблюдение на корабите. Радвам се, че в Съвета са чули призивите, които отправихме – за гъвкавост спрямо малките риболовни съдове.“

 

Това каза по време на заседание на Комисията по рибно стопанство в Брюксел Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП.

В края на месец април българският евродепутат, който е докладчик по темата "Предизвикателства и възможности за риболовния сектор в Черно море", изрази своя позиция, според която: „Регламентът за контрол на рибарството трябва да отчете, че българският флот в огромната си част е маломерен и не бива да се въвеждат непосилни за изпълнение правила, което би застрашило поминъка на българските рибари.“

 

Христов призова да се подходи много внимателно, за да не се стигне до утежняване на ситуацията в сектора на рибарството. Тогава той обърна внимание на факта, че около 95% от рибарския флот се състои от кораби с дължина под 12 метра. „Значителна част от тях ловят изключително ограничени количества риба, често едва 40-50 килограма годишно. Профилът на рибарите е сходен на този на заетите в областта на селското стопанство – основно възрастни хора. Въвеждането на нови технологии и правила се оказва често непосилно.“

 

„Гъвкавост спрямо малките риболовни съдове с дължина до 10 метра също е стъпка в правилната посока, която трябва да подкрепим“, смята Иво Христов. По думите му, много важно е по-нататъшната дигитализация и модернизиране на сектора да става със средства от Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР).

 

По инициатива на парламента през 2018 г. Европейската комисия отправи своите предложения за промени в системата за контрол на сектора. Те целят: хармонизиране на регулациите, касаещи рибарството, опростяване на законодателството и премахване на ненужната административна тежест, по-добри възможности за обмен на информация относно обема на улова и равноправно третиране на участниците в сектора. В предишния си мандат ЕП не постигна съгласие по това досие, вследствие на което в Брюксел сега протичат дебати относно точните параметри на реформата.

 


.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 7| 5054 |25.06.2020 КАТ с акция за контрол на мотористите . 12| 4763 |23.06.2020 Проф. Балтов: Имаме втори пик на COVID-19, нужен е повече самоконтрол . 12| 6342 |18.06.2020 Ген. Атанасов: Борисов иска да контролира компроматната война и играе ролята на жертва . 4| 8086 |18.06.2020 Човек на президента напомни, че НСО се контролира от парламента

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads