Реклама / Ads
15| 2634 |05.11.2024 НОВИНИ

Изборите в САЩ: Рекордна избирателна активност в предварителното гласуване

.
Избори в САЩ
Решаващ ден за САЩ и световната политика. Американците избират своя 47-и президент. Водещите кандидати са настоящият вицепрезидент от Демократическата партия Камала Харис и бившият държавен глава Доналд Тръмп от републиканците.
 

Битката в кампанията се води до последно, като в заключителния ден за агитация и двамата претенденти за Белия дом имаха

 

Данните от последните дни показаха рекордна избирателна активност в предварителното гласуване, в което са се включили над 78 милиона американци.

 

Последните социологически изследвания прогнозираха изключително равностойни резултати, като изходът от изборите изглежда напълно неясен.

 

Бившият президент републиканец Доналд Тръмп и вицепрезидентката от Демократическата партия Камала Харис ще се изправят един срещу друг на президентските избори в САЩ на 5 ноември. Държавите от ЕС и членките на НАТО също очакват с нетърпение резултатите.

 

Кампаниите на Тръмп и Харис събраха и похарчиха рекордни суми пари за реклами и ралита. Медийното отразяване на американски избори никога не е било по-интензивно или поляризирано, пише The Guardian.

 

Тръмп заяви, че ако се върне на власт, ще наложи строги мита на Европа, ще инициира мирен договор между Русия в Украйна

 

„Бъдещето на Европа, НАТО и солидарността в изправянето срещу Русия са заложени на карта“, обяснява Никол Бачаран, политически анализатор.

 

Някои високопоставени служители и анализатори, сред които е и Виктор Орбан, подкрепят Тръмп и смятат, че той ще стимулира отбранителните разходи в Европа.

 

Как и кога гласуват американците?

 

Изборният ден официално е на 5 ноември, но вече десетки милиони души са гласували предсрочно, за да избегнат дълги опашки или други неудобства.

 

Резултатът от изборите може да стане известен часове след изборите, но може и това да отнеме няколко дни, особено ако те са близки и подадените по пощата гласове се окажат фактор.

 

Президентът на САЩ не се избира с просто мнозинство на гласовете, а чрез електоралната колегия, която се състои от 538 избиратели. За да спечели изборите, кандидатът трябва да получи най-малко 270 електорални гласа.

 

Всеки щат има определен брой електорални гласа, който се основава на броя на конгресните представители (които зависят от населението на щата) плюс двата сенаторски гласа. Например, Калифорния, с най-голямо население, има 55 електорални гласа, докато по-малки щати като Вайоминг имат само три.

 

Изборите често се фокусират върху т.нар. "колебливи" или "бойни" щати, където резултатите са по-непредсказуеми и двата основни кандидата (обикновено демократи и републиканци) се състезават активно. Тези щати включват Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна Каролина, Пенсилвания и Уисконсин.

 

Кандидатите често насочват усилията си към специфични демографски групи. Например, през последните избори Доналд Тръмп фокусира своето внимание върху избирателите в по-слабо населени райони и работническата класа, докато Камала Харис се стремеше да привлече избиратели от цветнокожи и латиноамерикански общности в големите градове.

 

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 6| 2369 |05.11.2024 Ще стане ли Екатерина Захариева еврокомисар в Брюксел? . 1| 2563 |04.11.2024 След трагедията в Нови Сад: Сръбският министър на строителството Горан Весич подава оставка . 2| 3033 |04.11.2024 Бивш вътрешен министър: Изправени сме пред един много голям обем от контролиран вот. МВР не е всемогъщо . 0| 2502 |04.11.2024 Мартин Табаков: Битката за Белия дом остава изключително оспорвана

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads