Реклама / Ads
0| 3563 |28.05.2024 НОВИНИ

"Животът няма аУтокорект": Всеки втори у нас е скаран с пунктуацията

.
Източник: личен архив
По международните стандарти сме за тройка на матурата по български език. Този извод може да бъде направен на база на данните, получени от кампанията за грамотност "Животът няма аУтокорект". Тя беше организира, за да помогне на абитуриентите в подготовката им за изпита. Данните показват, че 50% от включилите се не могат да се справят с пунктуационните правила в българския език. 
 

"Анализът, който направихме, е на база на това какво са отговаряли хората в анкетите. Въпросите са близки до това, което се пада на реалния ДЗИ в сектор "Български език" - пунктуация, граматика, правопис.

 

Установихме, че 50% от хората, които са участвали в анкетите, не знаят пунктуационните норми, 54% са средните верни отговори при правописа и 57% при граматичните задачи. По международните стандарти това е тройка. На всички равнища в нашето общество се носи отговорността. Това, което виждаме през езика, е отражение на ситуацията в обществото", коментира учителят по български език и литература Доротея Николова в предаването "България сутрин".







Създателят на платформата "Как се пише?" д-р Павлина Върбанова отбеляза, че в социалната мрежа Treads са предизвикали интерес и са успели да активират младите хора да се включат в анкетите.

"Имахме анкети, в които се включваха 3500 души, което е много високо число. Радваме се на този голям брой участници. Включват се предимно тогава, когато задачите са по-лесни. Трябва да тренираме и със сложни задачи", каза д-р Върбанова пред Bulgaria ON AIR.

 

Николова уточни, че пунктуацията е с най-слаб резултат.

 

"Тя показва дали разбираме логическата подредба на българското изречение. Това е алармиращ знак, трябва да започнем да правим нещо по същество. Всеки от нас трябва да постъпва отговорно към езика ни. Граматичните правила много трудно се следват", коментира учителката.

Върбанова сподели, че са дали задача, която включва думите "маниак" и "заимствам". Много хора са допуснали грешка, тъй като не знаят правописа им.

Върбанова и Николова отбелязаха, че правилата за бройни форми в българския език при съществителни от мъжки род също се бъркат. Обясниха, че е правилно за хора да употребяваме обикновената форма за мн. ч., но когато имаме предвид всичко друго, различно от човек, използваме бройната форма, която завършва на -а или на -я.

 

"Умението да мислиш и разбираш текст не се упражнява достатъчно. Трябва да помислим да направим по-голяма кампания. Започваме да губим човешкото в себе си, езиковата компетентност. Много е важно да се научим да проверяваме източник, който е достоверен", подчерта Николова.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 2774 |28.05.2024 Въоръжават двойно повече служители да обработват данните от изборите . 0| 4231 |28.05.2024 CNN: Русия и Китай преследват космическото господство на САЩ . 5| 2916 |28.05.2024 Окончателно: Васил Божков излиза на свобода срещу 130 хиляди лева . 0| 2848 |28.05.2024 Законът за еврото може да бъде приет от парламента в края на лятото

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads