Калфин: В Черно море се водят военни действия, няма как да пратим C-300 на Украйна
Според него Украйна трудно би преживяла отделянето на части от територията ѝ. По думите му, във всяка ситуация може да се намери компромис, въпреки че конфликтът е стигнал много напред.
"Военните действия ще се прекратят при съгласие или когато едната от страните претърпи поражение. Втората опция става все по-актуална. Не виждам сигнали от Русия за прекратяване на военните действия. Това, което се договаряше за хуманитарни коридори, не се изпълняваше. Силно се съмнявам доколко искрено е желанието на Русия да стигне до съгласие на този етап", обясни той.
Той призна, че е изненадан от поведението на руския посланик у нас Елеонора Митрофанова, която според него започва да си изпуска нервите и не представя добре държавата си.
"С Русия имаме основания да имаме близки отношения, но агресията в Украйна няма как да бъде подкрепена от обществото. В България има много широка изненада от това, което се случва до границата ни и това не се вписва в представата, която много от нас имаха за Русия", подчерта Калфин.
НАТО се въздържа изключително много от това да влезе в пряк конфликт с Русия, поведението им е разбираемо, смята той.
"ЕС взе доста силни мерки, досега не бяха взимани такива. Не закъсняха, дойдоха достатъчно бързо. Те ще донесат резултат до месец - месец и половина, ще нанесат тежък удар на руската икономика. В Русия има страхотна пропаганда и силно ограничение на външния свят. В днешния свят е много трудно изцяло да си затвориш държавата. Спирането на енергийните доставки ще бъде тежък удар за Европа, но още по-тежък за Русия. Доставките от САЩ донякъде биха компенсирали. Преговори с Русия най-вероятно ще има на европейско равнище.
Сигурно Русия ще се заиграе индивидуално със страните членки", каза още Калфин.
Запитан за евентуалното изпращане на оръжия в Украйна от страна на България, събеседникът посочи, че не става въпрос за страх от Русия, но България не иска да бъде най-острата в този конфликт.
"Ракетите имат отбранителни функции в България. За да се съгласим да ги преместим, тези отбранителни функции трябва да бъдат поети от някой друг, а такава възможност няма. Няма как утре C-300 да бъдат натоварени на камиони за Украйна. Не може да става дума за преместване на средства от националната отбрана", категоричен бе Калфин.
Бившият външен министър посочи още, че приемането на Украйна в ЕС е процес на адаптиране на законодателство и приемане на правилата на ЕС. Ако Украйна утре се събуди член на ЕС, това няма да бъде добре нито за ЕС, нито за нейната икономика, отбеляза той.
Калфин е на мнение, че Русия губи стратегически - приятели и пазари, а НАТО се възражда. Става все по-непредвидим начинът на мислене на руския президент, изтъкна бившият външен министър.
Моля, подкрепете ни.