По думите му целта на реформата е пенсионният фонд да стане по-независим от държавния бюджет. Ивайло Калфин смята, че начините за това са няколко – да се увеличи възрастта за пенсиониране, да се увеличи вноската или да се променят условията за категорийните работници. Според него от замразяването на пенсионната възраст страдат пенсионерите, защото получават ниско обезщетение.
„Моята работа е да потърся диалог със социалните партньори и да потърсим схема, която е най-приемлива”, заяви социалният министър. Той обаче няма да подкрепи отлагането на реформите. „Не намирам нито един аргумент за замразяване на сегашната система”, заяви Калфин. Той смята, че може да подкрепи искането на синдикатите за криминализиране на неплащане на вноските.