Реклама / Ads
0| 3635 |13.04.2022 НОВИНИ

Касетъчна бомба е ударила гарата в Краматорск?

.
Касетъчна бомба ли е използвана при атаката на гарата в Краматорск, при която загинаха десетки цивилни? BBC разполага с доказателства, които подкрепят тази хипотеза. Касетъчните бомби обаче са забранени за използване, производство и складиране според конвенция от 2019 г., ратифицирана от 107 държави. Русия не е сред тях.
 

Журналисти на BBC, които посетиха станцията след атаката, откриха модели, съответстващи на използването на бойна глава с касетъчни боеприпаси. Получените множество експлозии обикновено разпръскват фрагменти около мястото на основния удар на ракетата. След атаката бяха открити останки от ракета "Точка-У" от съветската епоха. Това е балистична ракета с единична бойна глава с малък обсег, която може да бъде снабдена с касеткова бойна глава, която носи 50 бомби. Експертите казват, че следите от удара съответстват на касетъчните боеприпаси.

 

Какво представляват касетъчните бомби?

 

Касетъчните боеприпаси са множество малки експлозиви, събрани в бомба, ракета или артилерийски снаряд. Носителят се отваря по време на полет и те се разпръскват над обширен район, взривявайки се при удар. Касетъчните боеприпаси се употребяват най-често срещу жива сила и бронирани машини. Употребата на касетъчни боеприпаси в населени места обикновено води до много тежки жертви сред цивилното население.

 

Причините за това са две.

 

Първата е широкия обхват, над който се разпръскват отделните експлозиви – често той надхвърля площта на три футболни игрища. Втората е, че между 1 и 40% от отделните заряди не успяват да се задействат при удар и на практика превръщат обстреляния район в минно поле. 

 

Малките експлозиви изглеждат безопасни и често не са по-големи от обикновена батерия. При контакт обаче те избухват.

 

През май 2008 на международна конференция в Дъблин беше приет текстът на конвенция, имаща за цел забраната на използването, производството, складирането и трансфера на касетъчни боеприпаси. Държавите, които притежават най-крупни запаси от касетъчни боеприпаси – Русия, САЩ, Пакистан, Китай, Бразилия, Израел и Индия, отсъстваха от конференцията. Към 2019 г. конвенцията е ратифицирана от 107 държави.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 3347 |12.04.2022 „Чувам гласовете на мариуполци“: Актрисата Олга Сумская за бомбардировките на театъра в Мариупол /видео/ . 0| 3943 |09.04.2022 Пентагонът: Русия е ударила гарата в Краматорск с балистична ракета . 0| 3515 |07.04.2022 ТВ водещ показа ужасяващите последици от руските бомбардировки в Черниговска област /видео/ . 0| 2926 |05.04.2022 10 цивилни са убити, а най-малко 46 - ранени при бомбардировки в Николаев

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads