КАТ няма да спира камионите в почивни дни, но ще глобява ако нарушават забраната за движение
Това заяви комисар Росен Рапчев – началник на отдел „Пътна полиция” в ГДНП пред Нова телевизия.
КАТ вече няма да спира и отбива тировете, а те сами ще трябва да се самоконтролират. Новата мярка за контрол на камионите по магистралите влиза в сила в петък преди голямото пътуване, когато е националният празник.
За предпразничните и последния празничен ден ограничението важи за всички магистрали и някои първокласни пътища. Ако не спазват забраната и навлязат след знака за магистрала и бъдат засечени от патрул, ще следват глоби и строги наказания.
„Не казваме, че няма да има контрол. Напротив – контролът ще бъде силен и засилен. Тази заповед е от доста години и досега действащите забрани сме ги обезпечавали с полицейски служители в началото на забраната. Спирали сме тежкотоварните автомобили на паркинг, където е имало, а където няма – сме ги спирали в аварийната лента”, заяви комисар Росен Рапчев.
Идеята на новата мярка за контрол е тировете да не спират на едно и също място при полицейския пост в началото на магистралата, а шофьорите и техните работодатели предварително да преценят къде ще ги "хване" забраната и да набележат паркинг, на който да изчакат.
"Когато има забрана, фирмата да си предвиди алтернативен маршрут или паркинги, на които да стоят тези автомобили, защото като падне забраната и те се пускат, се образува дълга колона и става опасно за движението. Идеята е да се разпределят на повече места, а не само където полицаите ги спират", каза още комисар Росен Рапчев.
По думите му ще има полицейски патрули на всички места, където е въведена тази забрана.
"За предпразничните и последния празничен ден ограничението важи за всички магистрали и някои първокласни пътища", уточни още Рапчев.
На въпрос как ще се контролират чуждите шофьори, комисар Рапчев отговори: „От доста време работим по една кампания с всички консулски служби в България. Превели сме едни брошури, в които са описани часовете, забраните и каква е мярката, която ще се вземе. На всички ГКПП има такива брошури. Преведени са на 14 езика, има дори и на турски, персийски език”.
Моля, подкрепете ни.