Киберексперт с полезни съвети как да се предпазим от фишинг имейлите
![.](/images2/georgi2/Screenshot-2025-02-07-105451.png)
„Повечето ни имейл адреси отдавна са изтекли през различни пробиви. Почти невъзможно е да се противодейства на това. Има пощенски услуги с добри спам филтри, които не допускат получаването на подобни съобщения. Ако пристигнат, трябва да гледаме няколко отличителни белези”, посочи киберекспертът.
По думите му винаги трябва да внимаваме от чие име е изпратен имейлът. „Има адреси, които наподобяват реални домейни. Но те не са такива. Можем да копираме този адрес в безплатния сайт virustotal и да проверим. При фишинг имейлите винаги има призив, който да провокира бързи и спешни действия. Често пъти има неадекватно поставени лога. Получателят трябва да погледне чисто визуално как стоят нещата”, каза Даскалов.
„Ако натиснем линка „Потвърдете акаунта си”, който ни е изпратен - или ще изтеглим зловреден софтуер, или ще отидем на страница, наподобяваща тази на някои реална институция, и хакерът ще се сдобие с данните ни”, алармира специалистът.
„Избягвайте да извършвате важни финансови трансакции през телефона си, а на компютър, защото така може да видите линка, който стои зад надпис като „Потвърдете акаунта си”, обясни той.
Идеята е да не правим нищо прибързано, отбеляза Даскалов. „Не кликвайте на реклами за томболи, лотарии, подкрепа на снимка на приятелско дете в детската градина. Понякога се опитват да ни атакуват по всички вектори – Facebook и имейл. Това е манипулация, която се случва в реално време”, допълни Даскалов.
Моля, подкрепете ни.
![Visa](/theme/03/assets/img/pmcards/visa.png)
![Mastercard](/theme/03/assets/img/pmcards/mastercard.png)
![Visa-electron](/theme/03/assets/img/pmcards/visaelectron.png)
![Maestro](/theme/03/assets/img/pmcards/maestro.png)
![PayPal](/theme/03/assets/img/pmcards/paypal.png)
![Epay](/theme/03/assets/img/pmcards/epay.png)