Кибершпионаж: Китай хакна имейлите на американски конгресмени от водещи комисии в Сената
Операцията е водена от Министерството на държавната сигурност на Китай и цели достъп до комуникациите на американски служители и граждани. Според експерти използваната от китайските хакери система позволява прихващане на телефонни разговори, съобщения, гласови пощи и, в някои случаи, имейли – включително на високопоставени представители на правителството.
Американски политици и експерти предупреждават, че националната IT инфраструктура на страната остава уязвима.
Марк Уорнър, водещият демократ в Сенатския разузнавателен комитет, посочва пред изданието, че е „объркващо“, че кибератаките не получават повече внимание.
Бившият съветник по националната сигурност на Джо Байдън – Джейк Съливан – също подчертава, че телекомуникационните компании в САЩ са „силно уязвими“ към подобни кампании. Въпреки потенциалните рискове обаче, те са ограничили инвестициите в защита срещу подобни атаки заради високите разходи и старата инфраструктура.
След като е станало ясно, че имейлите на членове на ключови сенатски комисии са пробити, министерството на финансите на САЩ е планирало санкции срещу китайските разузнавателни структури, но решението е отложено, за да не се наруши дипломатическото примирие между Доналд Тръмп и Си Цзинпин, пише още Financial Times.
Китайското посолство в САЩ отхвърля обвиненията и ги нарича „необосновани спекулации и клевети“ – като настоява, че тезата за китайски хакерски заплахи е дезинформация.
Моля, подкрепете ни.