Кирил Петков: Отсрочката за България е факт. Ще ползваме руски петрол до края на 2024
Това съобщи министър-председателят Кирил Петков пред журналисти в Брюксел. Той е в белгийската столица за извънредното заседание на Европейския съвет.
„За нас беше жизнено важно тази дерогация и хубавото е, че не е са един или шест месеца, а е до 2024, така че да можем да си оправим рафинерията без това да влияе на цената заради смяна на микса. Това дава възможност за рафинерията ни да работи и междувременно да се пренастрои за работа с друг петрол“, каза той.
Петков поясни, че страната ни е единствената държава с пристанище, за която се прави подобно изключение. „Проблеми с плащанията за руския петрол не се очакват, тъй като „Лукойл“ реално плаща на швейцарска фирма“, допълни той.
Министър-председателят заяви, че е доволен, че шестият пакет от санкции е факт, тъй като забраната за внос на 90% от руския петрол, който в момента влиза в Европа, ще прекъсне много от финансовите потоци към Русия.
Санкциите обхващат вноса на петролни продукти по море, като временно от тях се изключват доставките по петролопровода „Дружба“ за страните без излаз на море като Унгария, Чехия и Словакия.
Европейските лидери се договориха също така Съюзът да осигури до 9 млрд. евро финансова помощ за Украйна през тази година. Срещата на върха продължава и днес, евролидерите ще обсъждат цените на енергията и въпроси, свързани с европейската отбрана.
В Брюксел Петков коментира и казусът с Република Северна Македония: „Парламентът ще реши дали да пуснем Северна Македония в ЕС. В момента усилено се работи по въпроса на дипломатическо ниво“.
Той потвърди още, че се работи по среща с Макрон на Румен Радев и Кирил Петков. Българският премиер обаче не се наес прогноза дали ще се изпълни желанието на Франция да падне ветото за Северна Македония по време на френското председателство.
„В последните три месеца дадохме добър пример в ЕС по отношение на закрилата на бежанците от Украйна и сега влизаме в друга реалност. Ние дадохме безпрецедентна подкрепа в едни от най-хубавите хотели. Сега влизаме в една реалност, по-близка до тази, която се очаква за бежанците. Аз имам уверението от вицепремиера Калина Константинова, че условията в държавните бази са добри - няма място с лоши условния, просто не са в хотелите“, коментира още Кирил Петков.
Моля, подкрепете ни.