В Китай двойка безпилотни самолети предизвикаха дъжд по поръчка
В САЩ и ЕС пълномащабните експерименти с климата са забранени със закон. За учените беше е не само да разберат как може да се промени климатът в избрания за експеримента регион, но и да получат убедителни доказателства за насочените промени в климатичните условия. За оценка на изкуственото въздействие върху интензивността на валежите бяха използвани сателитни наблюдения, компютърно моделиране и пряко наблюдение на метеорологичните условия по време на експериментите.
За да предизвикат валежи, учените от Китайската метеорологична администрация (CMA) разпръскват в облаците сребърен йодид – кристално вещество, което кара водните пари да кристализират, съобщава още Kaldata.com.
Само един килограм от това съединение, което заема обем, не по-голям от чаена чаша предизвиква валежи с обем над 70 000 m³ – достатъчен да напълни 30 олимпийски плувни басейна.
Два безпилотни самолета извършиха четири полета, за да предизвикат валежи. Те летяха на височина 5500 метра и разпръскваха сребърен йодид върху площ от над 8000 km², като използваха 125 грама от веществото на полет. Наблюденията показват, че в резултат на пръскането в района на Синдзян, където е проведен експериментът, са паднали 78 200 m³ валежи, което е с 3,8 % повече от средната стойност за 50 години. Суперкомпютърното моделиране дава подобни данни – 73 800 m³ допълнителни валежи (4,3% повече), което доказва възможността за контрол на валежите.
Учените подчертават, че разпръскването на вещества за предизвикване на валежи не винаги е ефективно и не е подходящо за всички метеорологични условия. Прецизният контрол на облачността и точните методи за въздействие върху нея обаче са ключът към управлението на времето, което става възможно благодарение на системите за сателитно наблюдение и по-мощните суперкомпютри.
Моля, подкрепете ни.





