Реклама / Ads
1| 15205 |07.05.2025 НОВИНИ

В Китай двойка безпилотни самолети предизвикаха дъжд по поръчка

.
Китай
Изменението на климата може да се харесва, а може и да не се харесва, но то се случва извън човешката воля. Контролирането на този процес е бъдещето, за което учените и писателите фантасти винаги са мечтали. И ако за последните всичко е просто, то пътят към целта на науката е трънлив и непредвидим. Научният подход дава гаранция за безопасност и предполага висока степен на отговорност, както за пореден път доказаха учените от Китай.
 

В САЩ и ЕС пълномащабните експерименти с климата са забранени със закон. За учените беше е не само да разберат как може да се промени климатът в избрания за експеримента регион, но и да получат убедителни доказателства за насочените промени в климатичните условия. За оценка на изкуственото въздействие върху интензивността на валежите бяха използвани сателитни наблюдения, компютърно моделиране и пряко наблюдение на метеорологичните условия по време на експериментите.

 

За да предизвикат валежи, учените от Китайската метеорологична администрация (CMA) разпръскват в облаците сребърен йодид – кристално вещество, което кара водните пари да кристализират, съобщава още Kaldata.com.

 

Само един килограм от това съединение, което заема обем, не по-голям от чаена чаша предизвиква валежи с обем над 70 000 m³ – достатъчен да напълни 30 олимпийски плувни басейна.

 

Два безпилотни самолета извършиха четири полета, за да предизвикат валежи. Те летяха на височина 5500 метра и разпръскваха сребърен йодид върху площ от над 8000 km², като използваха 125 грама от веществото на полет. Наблюденията показват, че в резултат на пръскането в района на Синдзян, където е проведен експериментът, са паднали 78 200 m³ валежи, което е с 3,8 % повече от средната стойност за 50 години. Суперкомпютърното моделиране дава подобни данни – 73 800 m³ допълнителни валежи (4,3% повече), което доказва възможността за контрол на валежите.


Учените подчертават, че разпръскването на вещества за предизвикване на валежи не винаги е ефективно и не е подходящо за всички метеорологични условия. Прецизният контрол на облачността и точните методи за въздействие върху нея обаче са ключът към управлението на времето, което става възможно благодарение на системите за сателитно наблюдение и по-мощните суперкомпютри.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 8| 24610 |07.05.2025 Българите държат половина БВП под дюшеците, еврото е успешна валута – смята финансистът Борис Петров . 6| 8070 |07.05.2025 Индия удари Пакистан, напрежението между двете ядрени сили расте . 13| 12735 |07.05.2025 Латвия, Литва и Полша затвориха небето си за Вучич и Фицо за парада в Москва . 13| 4560 |07.05.2025 Посланикът на САЩ с първи коментар за първия български F-16 и останалите изтребители

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads