Ключови промени в програмата и формата на изпитите след 7. и 10. клас

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев даде пресконференция в МОН, на която обяви серия от ключови промени в учебната програма и формата на изпитите след 7. и 10. клас.
Според Вълчев, от следващата учебна година в изпитите след 7. и 10. клас ще се включват интегрални задачи, които ще изискват не само математически знания, но и базови познания по природни науки - физика, химия и биология. Те ще бъдат 6 от общо 24 задачи за 7. клас и 6 от 18 за 10. клас.
"Не се очаква наизустяване на закони. При нужда, те ще бъдат предоставени на учениците по време на изпита", уточни министърът.
Примерите включват теми като изчисляване на електроенергия, смесване на разтвори, калории, плътност, скорост, напрежение, четене на графики и диаграми.
Вълчев отбеляза, че реформата цели да насочи учениците към учене с разбиране, а не механично запаметяване. Според него, една от слабостите на настоящата система е липсата на умения за решаване на практически задачи, както и трудности при превръщането на реална ситуация в математически модел.
"Нашите ученици се затрудняват, когато трябва да изразят практически проблем с математически израз. Това трябва да се промени", категоричен бе министърът.
В гимназиалния етап се предвижда увеличение на часовете по български език и литература с 12% и по математика с 25%. Ще бъдат съкратени часове от други дисциплини - например по физика и астрономия, биология и здравно образование, география и икономика и история и цивилизации. Целта е освобождаване на време за упражнения и затвърждаване на знанията без увеличаване на учебното съдържание.
Вълчев обяви и редуциране на часовете по чужди езици, най-вече в 8. клас, където при интензивно обучение учениците имат до 18 часа седмично по език за сметка на природните науки.
Вече ще се допуска оформяне на паралелки според нивото на владеене на езика, за да се избегне повтаряне на съдържание от началните класове.
Сериозни корекции се предвиждат и в програмите за профилирана подготовка, които ще бъдат намалени с поне 30% заради прекомерната им натовареност и демотивация на учениците. Ще се даде по-голяма свобода на училищата да разпределят часовете според нуждите на профила, като се запази възможността за добавяне на чужд език.
Гражданското образование ще бъде единственият предмет, в който ще се добави ново съдържание - теми, свързани с трудовата заетост, здравословния начин на живот, управление на публични финанси и социално подпомагане.
Учебната година няма да бъде удължавана, увери Вълчев. Календарът остава непроменен.
Министърът заяви, че с по-функционалните учебни програми и ясно дефинирани практически цели, ще намалее нуждата от частни уроци, особено по математика, където учениците традиционно изостават най-много.
Моля, подкрепете ни.





