Комитова: Нанков излъга предизборно, че АМ ”Хемус” ще бъде завършена до 2024 година
„Ако Нанков има 100% гаранция, че процедурите по отчуждение ще минат и никой гражданин няма да възрази, това е друг въпрос“, каза иронично министърът пред bTV.
„Хемус“ е разделена на 9 отсечки. Строят се само 1, 2, и 3. Тези от Плевен до Великотърново - 4, 5 и 6 тепърва трябва да минат през процедури за отчуждение“, каза Комитова.
По думите ѝ МРРБ е ускорила процедурата с надеждата от началото на следваща година да започне строеж и в отсечки 4, 5 и 6. „Абсурдното е, че научихме, че се строи незаконно в отсечка 4 от един горски служител. Там се строи в неотчуждени имоти, но гражданите не реагират, а реагира един шеф на горско стопанство, защото бяха изхвърлени големи количества земни маси и беше унищожена една гора“, каза Комитова.
По думите ѝ от МРРБ трябвало да облетят мястото с дрон, защото до там няма път, по който да мине автомобил или джип.
Относно последните отсечки от трасето – 7, 8 и 9, за тях въобще не се знае откъде ще минат. „Те имат едно пунктирано трасе, което се изследва технологично. Там е установено свлачище, защитена територия и наличие на военен завод, поради което процедурата сега се връща в изходна позиция. Прави се ново трасе, изследват се тези параметри и чак тогава ще се правят идейни проекти. Тези отсечки не се намират никъде в момента“, каза Комитова.
От друга страна министърът каза, че чисто финансово строителството на цялата АМ „Хемус“ е обезпечено – предишното правителство са заделили 4,5 млрд. лева само за строителството на магистралата.
„Заварихме един дефицит в АПИ от 1,5 млрд. лева, които са раздадени на фирмите за поддръжка и зимно почистване“, каза Комитова. Оказва се, че фирмите, които АПИ наема да поддържат пътищата, работят надлимитно всяка година. При разговори с представители на МРРБ става ясно, че всяка година парите им се изплащат с министерски постановления.
„За 2018 г., например, бюджетът на АПИ е 400 млн. лева за ремонт и поддръжка на пътищата. Накрая на годината се изплащат 2 млрд. лева с постановления. През 2019 г., пак – 400 млн. лева за бюджета на АПИ, а плащаме 1,7 млрд. лева с министерски постановления“, обясни Комитова.
Моля, подкрепете ни.