Константин Проданов за Борисов: Все едно да се хвалиш, че си къташ заплатата, а покривът ти тече
Това заяви пред bTV икономистът Константин Проданов. Изказването му идва на фона на хвалбите от устата на премиера Бойко Борисов, който днес заяви, че страната ни влиза в 2021 г. с най-ниския дефицит и най-нисък външен дълг в Европа.
Проданов посочи, че мелките у нас са много по-малки като обем от БВП в сравнение с други държави.
"9 милиарда звучи грандиозно, но на фона на бюджета, който имаме, не е нещо особено. У нас има тенденция последните години да се чака до последния момент и големи пари да се раздават", обясни Проданов.
Той посочи още, че голяма част от мерките за пострадалите от коронакризата не са били насочени в правилната посока.
"Притеснява ме, че тези мерки не бяха прицелени там, където имаше най-голяма нужда от тях. Мярката 60/40 сама по себе си като дизайн е неадекватна, защото 60% не е достатъчна за фирми, които трябва изцяло да затворят. Ако затваряш изцяло с постановление на държавата, не можеш и 10% да си позволиш да плащаш. В развитите държави голям процент от помощите бяха насочени към запазване на заетостта", посочи Проданов.
Той допълни, че участието на държавата трябва да е с мярка и да бъде прицелено.
"Управляващите пак заговориха за строителство на магистрали. Когато човек държи чук, започват навсякъде да му се привиждат пирони. Това е големият проблем - не се инвестира в човешкия капитал. Пандемията ускори едни тенденции, които бяха налице и преди - например дигитализацията, инвестициите в технологии. Това не го правим. Ние продължаваме да инвестираме в стиропор. Нека да видим научни центрове, училища… Има глобални тенденции, от които дори можем да се възползваме, ако сме достатъчно умни", категоричен беше икономистът.
"Хубавo е да имаме буферна сметка от спестявания, защото държавата не помага достатъчно", посъветва още Проданов. Той посъветва да се заделят средства, които да са достатъчни за 3 до 6 месеца, ако останем без доходи.
Той наблегна и на това, че не бива да се хвърляме в нови кредити, а да се постараем да обслужим съществуващите. Освен това Проданов обясни, че има смисъл да помислим и за инвестиции.
"Трябва да се търси алтернатива, на малки части всеки месец да заделяме 5-10-15% от заплатата и да се инвестира. Но да се потърси специалист как това да се случи", обясни експертът.
Моля, подкрепете ни.