Кошлуков отговори на Минеков: Няма прекъсване на програмата на БНТ
Миналата седмица служебният министър на културата изпрати писмо както до Българската национална телевизия, така и до Съвета за електронни медии, за да попита каква е била причината предаването “Денят с Георги Любенов” да бъде внезапно прекъснато, за да се излъчи брифинг на Борисовата партия от централата на ГЕРБ. Това е поредният такъв, случващ се през уикенда, а националният ефир предава пряко, въпреки че формацията вече не е управляваща.
Ето и официалния отговор на генералния директор на БНТ:
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНЕКОВ,
В отговор на Вашия интерес към работата на БНТ, изпращам следната информация. Отговорите са подредени според Вашата номерация на въпросите.
1. Програмата на БНТ не е прекъсвана.
2. Без съмнение БНТ спазва ЗРТ. В работата си актуалните ни предавания се ръководят от принципите за предоставяне на навременна, достоверна, значима и отразяваща различни гледни точки информация.
3. Припомням Ви, че програмата на БНТ не е прекъсвана. Решенията за отразяване на политически събития се взимат от съответните редакционни екипи. Съгласно ЗРТ нито УС на БНТ, нито който и да е друг, включително и министър на културата, имат право на намеса в тяхната работа.
4. Отново Ви припомням, че програмата на БНТ не е прекъсвана.
5. Визираното от Вас право на обръщение е изрично дефинирано в ЗРТ. БНТ не е предоставяла това право на политическа партия.
6. Отново Ви припомням, че решенията на редакционните екипи са независими и нито УС на БНТ, нито министърът на културата имат право да са намесват в тях.
Какво казва законът?
Прекъсванията на програмата са регулирани от Закона за радиото и телевизията и по-специално в чл. 51 и 52. Според написаното БНТ и БНР като обществени медии са длъжни незабавно да предоставят програмно време за служебни съобщения на представители на държавни органи случаи на бедствие или на непосредствена заплаха за живота, сигурността и здравето на населението или на отделни лица. Право на обръщение по БНР и БНТ имат президентът на републиката, председателят на Народното събрание, министър-председателят, главният прокурор и председателите на Конституционния съд, на Върховния административен съд и на Върховния касационен съд.
Нито дума обаче за извънредни пресконференции на политически партии, които не са част от властта. Сиреч - не е съвсем ясно какво изисква прекъсването на програмата.
Имало ли е такова? Ако се хванем за буквата, прекъсване не е имало. Става дума за актуално предаване, в рамките на което временно е бил прекъснат разговор в студиото и е била излъчена част от пресконференцията в централата на ГЕРБ. Така че да, Кошлуков е прав - прекъсване не е имало. В този смисъл нарушение няма. Въпросът е друг и е по-скоро морален.
Какво може да прави министъра на културата? СЕМ не е подчинен на културния министър. Законът за радио и телевизия пък не предвижда специален статут на министъра, по различен от жалбите и сигналите на граждани. Европейска директива пък гарантира, че регулаторните органи са функционално независими от правителството, пише медийният експерт проф. Нели Огнянова.
Освен всичко принципал на БНТ не е културният министър. И чисто законово той няма право да иска оставката на генералния директор на обществената медия. Предсрочното прекратяване на неговия мандат е регулирано в закона и се случва заради груби или системни нарушения. Компетентен орган по този въпрос е Съветът за електронни медии, а решенията могат да бъдат обжалвани пред ВАС.
Моля, подкрепете ни.