„Американските петролни санкции срещу „Роснефт“ и „Лукойл“ отново са в сила“, каза Власюк.

На 12 март САЩ въведоха временни изключения за руския петрол, за да стабилизират световните цени. Официално санкциите трябваше да се върнат на 17 юни, но нямаше официално съобщение от Белия дом за това. Доналд Тръмп заяви, че обмисля въпроса.

На 25 юни държавният секретар на САЩ Марко Рубио обяви, че Доналд Тръмп ще вземе окончателно решение за удължаване на изключенията, въз основа на динамиката на цените на световния енергиен пазар.

Според S&P Global, от 12 март до 17 юни Русия е успяла да спечели допълнително над 2 милиарда долара от отмяната на санкциите.