Красимир Манов: Кабинетът “Донев” тихомълком даде на фирми на Ковачки разширението на “Чирен”
Това заяви в предаването “Честно казано с Люба Кулезич” енергийният експерт Красимир Манов.
Договорът е за близо 500 млн. лева и трябва да бъде подписан днес с възложителя “Булгартрансгаз”. С него консорциуми около “Главболгарстрой” и свързаната с Христо Ковачки фирма “Атоменергоремонт” си поделят разширяването на газохранилището в Чирен като първият ще прави наземната част, а вторият - сондажите.
“По съвсем друг начин трябваше да се подходи. Вие откъде сте сигурни, че всички тези сондажи ще доведат до разширение на капацитета. Аз съм правил сондажите на “Чирен”. Един не се е обадил да каже - има хора, които разбират от тези неща. Прави се сондаж, вижда се дали има ефективно разширение на капацитета. На времето се опитаха да нагнетят повече от 120 атмосфери и едни 300 млн. кубика заминаха, защото “Чирен” не е изолиран. Седя отстрани и гледам сеир…”, коментира още Манов.
Според него стратегията на служебното правителство е смокиново листо, пушилка и балон за вътрешна употреба, целяща да създаде имидж на служебното правителство и президента Румен Радев.
“Отклонява се вниманието от това, че българската енергетика е изцяло под руско влияние”, посочи още Манов.
Идеята на самата стратегия е да се възобнови строежа на АЕЦ “Белене”. Манолов обаче е категорично против.
“Атомната енергетика не е кебапчийница. “Белене” трябва да го забравим. Говорят за него, защото в последния момент трябва да изсмучат нещо от пръстите си и да сервираме нещо пред Европейската комисия, за да може да изпълним решението на Народното събрание. Над 90% от енергията, произведена в България е от атомната централа и Маришкия басейн. Това е. Ако нещо правим, трябва да е в АЕЦ “Козлодуй”, посочи Манов.
“В тази “стратегия” са заложили ПАВЕЦ “Чаира” да продължи да съществува, но преди това трябва да има отговор кой е виновен за това и кой ще плати тези щети. Уж нещо се случва, но за това никаква дума. Поръчките за “Чирен” - никаква дума. Там заминават едни милиони, говорят ни се общи приказки… Накрая теглят чертата и казват - това ще струва 100 млрд. лева, от които 20-тина ще са платени от държавата. Другите 80 са от частни инвеститори. Как ще задължиш някой частен инвеститор за години напред да дойде да инвестира във възобновяеми източници. Кой е този частен инвеститор? Написали едни хубави неща, без никакви обосновки…”, посочи още той.
Моля, подкрепете ни.