Красимир Вълчев: Кризата е шанс за по-бърза крачка към електронно обучение
Това заяви министърът на образованието Красимир Вълчев пред БНТ и допълни, че не всички деца прекарват много време пред екрани. По думите му дигиталното образование трябва да им помогне повече време да прекарват пред полезно-образователно съдържание.
Според него е много важно в този период на експоненциално нарастване на броя на заразените да се намали социалното общуване, тъй като младите хора дори да са по-малко засегнати, могат да бъдат преносители на заразата.
Той беше категоричен, че ситуацията е съвсем различна от грипните ваканции и сега отговорността на родителите е по-голяма. "Децата са в много голяма степен вкъщи. Мисля, че всички осъзнават колко е различна ситуацията", допълни министърът.
"Решаваме ден за ден, следим развитието на ситуацията. Засега ваканцията е до 29 март. С грипната ваканция вече имаме 22 неприсъствени дни средно в училище - близо 14-15% от учебната година. В университетите е по-малко, тъй като за тях не бяха задължителни мерките", обясни мининтърът.
Стартираме от утре с дистанционно обучение, това, което ми докладват, е че над 90% от училищата са готови, във вторник-сряда предполагам, че всички ще бъдат готови. Това не означава, че 100% от учениците ще се включат още в първия ден, но целта ни е максимално деца да се включат в дистанционната форма на обучение. Подкрепата на родителите е много важна и сега.
Той апелира всички родители особено на децата в начален и прогимназиален етап да се ангажират с осигуряването на дистанционната форма на обучение, да следят какви задачи се възлагат на децата.
Засега няма да има отсъствия. Министър Вълчев обясни, че дистанционната форма на обучение предлага множество различни форми на организация.
"При традиционната форма един учител работи с един клас или паралелка. Тук може двама учители да работят с две паралелки, може един учител да се присъедини към урока на друг учител, на друго училище. Най-късно до утре сутрин училищата трябва да са направили своята организация. Има достатъчно безплатни електронни платформи, другото необходимо са образователните ресурси - филмчета, клипчета, тестове.", каза още Вълчев.
Той призова всички учители, директори, училища за взаимопомощ. Според него се вижда голямото желание на хората да си помагат едни на други. И призова учителите да помогнат на колегите си. "Ние самите не можем да осигурим толкова помощ, отколкото те самите могат да си помогнат помежду си", категоричен беше министър Вълчев.
Моля, подкрепете ни.