"Кръстник на изкуствения интелект" с Нобеловата награда за физика
Хопфийлд е създател на вид асоциативна компютърна памет, която може да съхранява и реконструира изображения и други видове модели от данните.
Хинтън е разработил метод, който може самостоятелно да открива свойства в данните и да изпълнява задачи като идентифициране на конкретни елементи в изображения.
Елен Монс, председателка на Нобеловия комитет по физика към Кралската шведска академия на науките, каза, че откритията на двамата лауреати са подпомогнали напредъка на изследванията в областта на физиката и „също така са станали част от нашето ежедневие, например при разпознаването на лица и езиковия превод“.
Монс спомена и негативния ефект от откритията, като добави, че „макар машинното обучение да носи огромни ползи, бързото му развитие поражда и опасения за нашето бъдеще. Хората колективно носят отговорността за използването на тази нова технология по безопасен и етичен начин за най-голяма полза на човечеството.“
Хинтън споделя тези опасения. През 2023 г. той напусна работата си в корпорацията Гугъл, за да може по-свободно да говори за опасностите, свързани с технологиите, за чието създаване е помогнал. Ученият добави, че продължава да се притеснява „за редица възможни лоши последици“ от работата си по машинното обучение, „особено за заплахата тези неща да излязат извън контрол“.
Джефри Хинтън е роден през 1947 г. в Лондон. Той е правнук на известния британски математик Джордж Бул. Получава докторска степен по изкуствен интелект от Единбургския университет през 1978 г., а от 2013 до 2023 г. работи в Гугъл. Хинтън работи в Университета на Торонто, Канада, докато изследванията на Хопфийлд се провеждат в Университета Принстън, САЩ.
Джон Хопфийлд е роден през 1933 г. в Чикаго. Той получава докторската си степен по физика от Университета Корнел, Великобритания, и става известен през 1982 г. като изобретател на асоциативна невронна мрежа, наречена „Мрежа на Хопфийлд“.
Наградата за физика е с парична стойност от 11 милиона шведски крони (1 млн. щатски долара) според завещанието, оставено от създателя на наградата, шведския изобретател Алфред Нобел. Наградата по физика досега е присъждана 118 пъти. Церемонията по връчването ще се състои на 10 декември, когато се отбелязва годишнината от смъртта на Алфред Нобел.
Моля, подкрепете ни.