”Кръстникът” на изкуствения интелект напусна Google и алармира за бъдещите технологични опасности
75-годишният Джефри Хинтън обяви оставката си с изявление в Ню Йорк Таймс и изрази съжалението си за своите разработки. Ученият е сред пионерите в изследването на невронните мрежи, които позволиха създаването на сегашните системи с изкуствен интелект като ChatGPT.
Част от тревогите на Джефри Хинтън са бързината на развитие на изкуствения интелект, възможностите създаване на фалшиво съдържание и потенциалното му използване от авторитетни лидери.
"Работи по-добре, отколкото очаквахме преди няколко години и проблемът сега е как да смекчим дългосрочните рискове от възможността контрол да поемат неща, които са по-интелигентни от нас. Невронните мрежи действат като човешкия мозък при учене и обработка на информация. Така изкуственият интелект се учи като човек, но ние сме биологични системи, а не дигитални", отбеляза изследователят.
Той подчерта, че в дигиталните системи има много копия на един и същи модел на света.
"Всички тези копия може да учат отделно, но споделят знанията си на мига. Все едно имаме 10 000 души и когато един от тях узнае нещо, то автоматично става достояние на всички останали. Така тези чатботи знаят много повече от всеки отделен човек", уточни Хинтън.
Моля, подкрепете ни.