Кремъл заплаши: Сините каски в Украйна ще са легитимна военна цел
На 30 април по време на срещата на върха на външните министри на страните от БРИКС в Рио де Жанейро, Бразилия, секретарят на руския Съвет за сигурност Сергей Шойгу заяви, че Русия ще разглежда западните мироопазващи контингенти в Украйна като легитимни военни цели и че такива контингенти са неприемливи.
Шойгу добави, че Русия е забелязала признаци, че Западът планира да въведе "псевдомиротворци" в Украйна, а друг руски служител наскоро намекна, че Русия няма да приеме Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) като механизъм за наблюдение на прекратяването на огъня или на постоянния мир.
Руските официални лица многократно са отхвърляли западните предложения за прилагане на какъвто и да е механизъм за наблюдение в Украйна, използвайки като оръжие неясните и едностранни руски условия за прекратяване на огъня, за да обвинят Украйна в нарушаване на режима на прекратяване на огъня.
На 1 май руското министерство на външните работи (МВнР) заяви, че Русия ще "предприеме всички необходими мерки", за да попречи на Украйна и западните ѝ съюзници да възстановят Украйна в международно признатите ѝ граници от 1991 г.
Путин и други руски официални лица многократно са изисквали от Украйна да се съгласи на териториални отстъпки, докато Русия остава твърда в отказа си да предложи каквито и да било собствени отстъпки.
Специалният пратеник на САЩ за Украйна Кийт Келог наскоро потвърди, че украинските официални лица продължават да са ангажирани с разрешаването на войната в Украйна, въпреки продължаващите руски откази да приемат многократните предложения на президента на САЩ Доналд Тръмп за общо прекратяване на огъня с цел постигане на траен мир в Украйна.
Келог заяви, че украинските представители в Лондон са се съгласили на 22 "конкретни" условия, включително "постоянно, всеобхватно" прекратяване на огъня, за което отдавна се застъпва президентът на САЩ Доналд Тръмп.
Келог също така заяви, че американски официални лица са представили преди това на Путин пътна карта за прекратяване на войната в Украйна и че Путин трябва да се ангажира пряко с предложението на САЩ, ако "наистина" иска да сложи край на войната.
В интервю за бразилския вестник "O Глобо", публикувано на 28 април, руският външен министър Сергей Лавров твърди, че "топката не е в полето на Русия" по отношение на преговорите за прекратяване на огъня, тъй като украинските официални лица не са показали "готовност" за мирни преговори.
Изявленията на Лавров показват, че руските официални лица не се интересуват от сериозни мирни преговори за прекратяване на войната и удължават преговорите, за да улеснят победите на бойното поле.
ISW продължава да оценява, че Кремъл се опитва да държи преговорите за прекратяване на огъня като заложник, за да издейства допълнителни отстъпки от Украйна и САЩ, като фалшиво прехвърля вината върху Украйна за протакането на преговорите за прекратяване на войната.
Моля, подкрепете ни.





