Криминален психолог пред Фрог: Брендо стоеше в затвора на един крак като щъркел
Докато беше в затвора, по цял ден седеше в някакви йога пози. Затворниците излизаха навън, разхождаха се, но той си стоеше вътре. Беше в малко по-чиста килия от останалите. Оставяха го сам и той си седеше на един крак като щъркел.
Иначе не се изявяваше особено. Беше тих, усмихваше се. Той не минаваше за читателен човек. На всички е известно, че е бил борец. Много чуждо е на българската психология да приеме, че като такъв, ще се обърне към йогата, източните духовни учения и бойни изкуства. Забележете, че дори интелигентни борци трудно минават в айкидо, например. Брендо е от т. нар. сухи борци, имаше изчистенo движение.
Вероятно е имало елемент на медитиране, докато стоеше на един крак над 20 минути.
Не е ясно дали това, което правеше е било въпрос на голям контрол и концентрация или на умение да разпуска и да релаксира. Но явно владееше тези неща. Истината е, че с часове се занимаваше с това. Не е чел, само правеше упражнения. С книга не сме го виждали, обясни експертът.
Според него посланието на тази книга е насочено към тези, които се намират на по-високо ниво. Този човек няма с какво да учуди редови хора като нас. Възможно е да иска да направи впечатление на главния прокурор Сотир Цацаров, колумбийската мафия, на дадена жена и т. н. Вкарването в затвора и рухването на пирамиди предполага някакъв катарзис и преосмисляне. Истината е, че без покаяние, катарзис няма. Аз, обаче не виждам той да се е покаял. От чувството за вина можеш да се отървеш единствено като се покаеш. Може тази книга да е послание към тези, които са останали вътре в затвора. Защото в нея се говори за свобода, а Йожи, Животното, Любо Младежа се въртяха около него, бяха си близки. До голяма степен с книгата, Брендо може да влиза в роля и да играе. Може да гради нов образ. Той е лидер, спортист и суетата не му е чужда. Книгата му е начин да бъде интересен и да привлича внимание. Ако има жена около него, която да пише тази книгата, на-вероятно цели и нея да я впечатли, допълни психологът.
По думите му прочистване и катарзиса предполагат страдание. Това означава, че трябва да минеш през душевната болка, която да те прочисти. Категорично мога да заявя, че Брендо не е минавал през подобна болка. Затворници, които дълго време са седели в затвора изчистват аурата си, като минат много години. Стават като изпразнени от съдържание. Не им личи агресията, омекват. Но Брендо беше глезен.
Съобразяваха се с него, никой не му е посягал. Спомняте си с какво внимание се обсипваше този човек, с каква голяма охрана го изкарваха от затвора, припомни още той.
Моля, подкрепете ни.