Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

3| 3635 |21.03.2023 НОВИНИ

КЗК установи необосновано висок ръст на цените на храните

.
”Ръстът при цените на храните е необосновано висок.” Това е заключението на Комисията за защита на конкуренцията след сравнителен анализ на разходите на всички участници във веригата на доставки. От регулатора посочват, че има обосновано съмнение за незаконосъобразни практики, включително и от големите търговски вериги като не изключват да има прикрити договорки ограничаващи конкуренцията. От Комисията ще проверят допълнително за други непазарни фактори, които да водят до завишване цените.
 

КЗК започна няколко внезапни проверки в офисите на дружества и техни сдружения, свързани с производството и търговията на основни хранителни стоки в страната. Действията по проверката на място се извършват от служители на КЗК, със съдействието на служители на МВР, след получено съдебно разрешение от Административен съд – София област.

 

От офисите на дружествата ще бъдат иззети копия от документи, съхранявани на хартиен носител, както и дигитални копия от документи и кореспонденция, съхранявани на електронен носител, посочват от КЗК.

 

Предстоящият подробен анализ на събраните документи ще покаже дали са налице достатъчно доказателства за предявяване на твърдения за извършено нарушение на дружествата и техните обединения. В случай че такива бъдат предявени, ответните предприятия ще имат възможността да упражнят правото си на защита. След приключването на процесуалните действия по преписката, КЗК ще се произнесе с окончателно решение по производството.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 15| 12879 |02.12.2025 Търговски вериги с между 70% и 130% надценка на хранителни продукти . 5| 3151 |11.02.2025 Пеевски сезира регулаторите, иска да проверят поскъпването на храните . 2| 3492 |28.11.2024 КЗК претърсва офисите на Асоциацията на застрахователите . 2| 3558 |23.10.2024 КЗП започва внезапни проверки на пазарите и магазините

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads