Реклама / Ads
5| 3049 |11.02.2025 НОВИНИ

Пеевски сезира регулаторите, иска да проверят поскъпването на храните

.
„Хората очакват от държавата и политиците спешна намеса, която да спре ескалацията на цените на основните хранителни стоки. Ежедневно българите се изправят пред предизвикателството да посрещат нуждите на семействата и децата си с тревога и това води до нагнетяване на напрежението в обществото.“
 

Това заяви лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски в своя позиция, изпратена до медиите. Според него са необходими незабавни и обединени действия от политиците и всички власти за пресичане на галопиращите цени на храните.

 

„ДПС-Ново начало“ се ангажира с предприемането на всички действия, които да доведат до нормализация на пазара на хранителни стоки и ще успокоят хората“, подчерта още Пеевски.







„Като лидер на ДПС и ПГ на „ДПС-Ново начало“ днес ще сезирам Комисия за защита на потребителите и Комисия за защита на конкуренцията, с настояване регулаторите да предприемат незабавни действия по установяване на причините за рязкото поскъпване на цените на основните хранителни стоки“, гласи позицията.

 

По думите му се очаква комисиите да предприемат необходимите действия, които са в правомощията им на регулатори, за установяване дали ескалиращото поскъпване на храните е необосновано, тоест дали не се дължи на спекула, нелоялни търговски практики или картелни споразумения между търговците и веригите, в ущърб на интересите на потребителите.


„КЗК и КЗП не трябва да чакат приемането на спешни промени в законите, тъй като и в момента те имат правомощия за да защитят потребителите и почтените пазарни принципи“, заявява още лидерът на „ДПС-Ново начало“.

 

Според Пеевски комисиите следва да предприемат проверки и действия, съгласно правомощията си и ако се установи, че осезателното повишаване на цените на хранителните стоки се дължи на желание за постигане на спекулативна печалба на гърба на хората, следва да бъдат предприети възможните мерки за стопирането на ръста на цените и санкциониране на нарушителите.

 

„Държавата има достатъчно инструменти, за да осигури нормален и достоен живот на хората, стига да се намери политическата воля, а не да се преследват чужди или частно-партийни интереси“, подчерта той.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 907 |16.12.2025 След Брекзит: Великобритания отново се присъединява към „Еразъм“ . 0| 1151 |16.12.2025 Държавите на първа линия искат средства от ЕС заради заплахата от Русия, България е сред тях . 1| 1388 |16.12.2025 Какво се знае за Ник Райнер – сина, арестуван за смъртта на режисьора Роб Райнер? . 1| 1380 |16.12.2025 ЕС налага такса от 3 евро за евтините пратки от Temu и Shein

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads