Лагард: Присъединяването на Хърватия в еврозоната доказва, че еврото е привлекателна валута
Страната на Адриатическо море с 3.9 милиона жители, белязана от война преди едно поколение, току-що завърши своята трансформация и стана последната държава, която се присъедини към най-голямата валутна зона в света. Това също така означава, че Управителният съвет на ЕЦБ се увеличава до 26 членове, като гуверньорът на Хърватската национална банка Борис Вуйчич се присъединява към редиците на тези, които определят лихвената и парична политика на еврозоната.
Две други кандидатки за еврото обаче не са толкова щастливи. Кандидатурата на Румъния за членство е възпрепятствана от вътрешни кавги. България, най-бедната страна в ЕС, пък иска да се присъедини през 2024г., но предпазливите европейски служители не са убедени, че нейната икономика и банкова система са готови за еврозоната
В крайна сметка приемането на еврото всъщност е условие за присъединяване към ЕС, въпреки че Чехия, Унгария, Полша и Швеция не изглеждат заинтересовани. Дания, която постигна отказ от присъединяване преди зората на валутата, също не помръдва. Към този момент само шест държави членки на ЕС, с изключение на Дания, не са членове на еврозоната. Шефът на ЕЦБ посочи, че когато тези страни успеят да изпълнят критериите и пожелаят да се присъединят, ще бъдат приети към еврозоната.
Моля, подкрепете ни.