"Лукойл" обмисля продажба на активите си в България
От него става ясно, че под "промяна на условията" компанията има предвид прекратяването от март 2024 г. на дерогацията за рафинерията на "Лукойл-Нефтохим" от европейската забрана за внос на руски петрол, облагането й с допълнителен данък печалба и необходимостта от модернизацията на завода, за да може да работи с неруски петрол.
"Преразглеждането на стратегията е следствие от приемането от държавните органи на България на дискриминационни закони и други несправедливи, тенденциозни политически решения", които според съобщението "нямат нищо общо с цивилизованото регулиране на големия бизнес или с увеличаването на приходната част от бюджета на страната".
"Изкуствено раздуханата политическа буря около предприятие на голяма международна търговска структура, която не е под санкциите на Европейския съюз и САЩ и изпълнява всички задължения към държавата и служителите, вреди на бизнеса на компанията "Лукойл", на инвестиционния климат в България и неумолимо унищожава имиджа на републиката в очите на целия свят", се казва в съобщението, което завършва с бележка, че българските власти ще бъдат информирани за действията, които компанията ще предприеме спрямо българските си активи.
Руската компания влезе в България през 1999 г., като купи бургаската рафинерия "Нефтохим". Оттогава "Лукойл" твърди, че е инвестирала 3.4 млрд. долара в нея и е купила 220 бензиностанции, 9 нефтени депа в България и притежава корабен и авиационен бункеров бизнес.
Според оценките на компанията 500 млн. евро трябва да се инвестират в "Лукойл-Нефтохим", за да може рафинерията да преработва по-леки неруски сортове петрол.
Моля, подкрепете ни.