Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

2| 3556 |27.03.2023 НОВИНИ

Мария Габриел откри инициативата „Денят на европейските автори“

.
Мария Габриел откри инициативата „Денят на европейските автори“ Източник: БГНЕС
„С първото издание на инициативата „Денят на европейските автори“ изпращаме послание за важността да се популяризира богатството на европейската култура. В 1 100 училища в цяла Европа, писатели и ученици ще четат откъси от различни европейски книги. Само от България участниците са 246“. Това заяви Мария Габриел, комисарят по иновации, научни изследвания, култура, образование и младежки политики, предаде БГНЕС.
 

„Писателите изграждат мостове между различни култури, показват ни различни светове. Вие показвате на читателите какво е общочовешка ценност, как да градим по-добро бъдеще с емпатия и култура, а какво по-силно послание от това“, заяви още Габриел, след което подчерта, че учениците са в центъра, те са биещото сърце на инициативата.

 

Тя благодари и на книгоиздателите, като уточни, че те дават възможност ние да открием нови таланти и да се докоснем до вълшебствата на нови култури.

 

„С тази инициатива днес искаме да покажем, че четенето е начин за развиване на умение, искаме да покажем нашето европейско културно разнообразие. Четенето е ценност даващо умение за цял живот. В Европа то се подкрепя, като са реализирани 113 проекти на обща стойност 20 млн. евро“, заяви още еврокомисарят.

 

„Четенето е откривателство, опознаване на нови земи, хора, действителности, той ни създава дом навсякъде, то е път на взаимно разбирателство, по което всеки може да поеме. Ние сме онова, което сме чели, четем и ще четем, така че нека заедно превърнем деня на европейските автори в традиция и изградим едно поколение от четящи хора“, допълни още българският еврокомисар Мария Габриел.

 

 Георги Бърдаров, писател и носител на Европейската награда за литература за 2021 г. изтъкна:

 

„Днес за пореден път в своята история Европа е на кръстопът - войната се завърна отново, притискат ни миграционни кризи, висока инфлация, намираме се в тежки времена, но те ще отминат и ще се изградят силни хора. Европа повече от всякога има нужда от своите творци, автори, таланти, защото силата след най-мрачните времена винаги е идвала от интелектуалците.“

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 6| 11058 |23.04.2024 Георги Господинов: Ако не четете този текст, той не съществува. Честит ден на книгата! . 3| 3700 |27.03.2024 Георги Господинов: Европа продължава да кръжи около черната 1939 г. . 3| 3138 |24.05.2023 Мария Габриел честити 24 май и поздрави Георги Господинов за престижната награда ”Букър” . 11| 4555 |23.11.2020 Който чете е по-умен и живее добре. Инициатива: Купи книга. Подари я за Коледа

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads