Министър Тагарев отговори на Мирчев за БТР-ите и заяви: Дали празният хладилник няма да надделее при руснаците?
"Отне месеци, докато се сключи споразумението между военните министерства на Украйна и България за предоставяне на БТР-и. Президентът наложи вето, решението отново мина през парламента и бе прието през декември. Има създадена организация от трите министерства - на отбраната, на вътрешните работи и на транспорта, както и международна такава - наши партньори покриват част от разходите", припомни министърът в ефира на предаването "Твоят ден" по NOVA NEWS.
Думите на проф. Тагарев дойдоха в отговор на критики, отправени по-рано днес от неочаквано място - от депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев, който попита “ако утре има десант на руски войски във Варна и ние трябва да пренесем 100 броентранспортьора, 3 месеца ли ще ни трябват?”.
"16-те самолета F-16 ще съставят нашата бойна авиация. Около март 2025 г. очакваме първите самолети. Въпросът е дали ще сме готови да ги посрещнем. Развитието на инфраструктурата е сложен проблем, строителството е започнало с голямо забавяне. Едва през септември 2020 г. е сключен първият договор. Продължаваме да получаваме заявки за изменения на заданията. До края на тази година изграждането трябва да приключи", каза още министърът.
Той коментира и новината за смъртта на Навални. "Не беше неочаквано. Имаше опит за неговото убийство, а след като се върна в Русия, беше поставен в тежки условия. Все още не е ясно къде се намира тялото му. Путин продължава да разчиства пространството от идеологическа опозиция, която би могла да бъде заплаха за Кремъл. Той не търпи такава и действа агресивно. Противодействие не се толерира и се унищожава още в зародиш".
По думите му руският президент за пореден път доказва, че е готов да направи всичко, за да не се поставя под въпрос неговата власт. "Путин прилага сила и манипулация на информационното пространство и това му върши работа. В дългосрочен план стои въпросът дали празният хладилник няма да надделее във вижданията на руснаците. Санкциите работят, а голяма част от бюджета на Русия отива за финансиране на военния потенциал", посочи още Тагарев. И уточни, че не се тревожи, че ще бъде оценен негативно като министър, защото от премиера има пълна подкрепа.
Според него всяка страна-членка на НАТО трябва да развива отбранителния си потенциал и всеки съюзник да отделя минимум 2%.
"На север има ясно разбиране за риска и затова не се прави на въпрос колко се дава за отбрана. Тази година задминаваме 2% и тези разходи ще се увеличават. Около 1/3 от тях са за придобиване на нови въоръжения, модернизация и строеж на инфраструктура. Въпросът е дали отбранителната индустрия е готова да достави желаните количества, необходим ни е по-голям капацитет", коментира Тагарев. И допълни, че по-скоро ЕС се насочва към гаранции, че антируските санкции ще бъдат изпълнявани, отколкото към налагането на нови такива.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.