25|
5426
|22.10.2012
НОВИНИ
Мирослав Найденов скочи в защита на гъшия дроб
Мирослав Найденов категорично се противопостави на предложението на група евродепутати да се забрани производството на гъши и патешки дроб.
"Страната ни е вторият производител на гъши дроб в света след Франция. В сектора работят над 5000 души, имаме завоювани пазари и затова ще обсъдим този проблем и с френския ми колега на срещата ни в сряда", заяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов по време на посещението си в Париж.
"При положение, че и най-силната страна в аграрния сектор в ЕС – Франция, би била засегната, смятам, че няма да позволи това нещо да стане", каза още министърът.
По думите му двете страни имат извоювани позиции на пазара на този продукт и не бива те да се губят, при това без да има механизъм за компенсиране на производителите.
Преди дни група зелени евродепутати поискаха забрана на деликатеса, за да се сложи край на „мъчението на милиони патици и гъски”. "Това е отвратителна и варварска практика", заяви в Европарламента италианката Андреа Занони.
"Трябва да се уважат мненията на правозащитниците, тъй като безспорно има какво да се направи", коментира министър Найденов, но посочи, че България ще се противопостави категорично на забраната.
Що се отнася до хуманното отношение към птиците, според Найденов конструктивно е по-скоро да се предложат допълнителни мерки за отглеждането им. Той припомни, че страната ни е изпълнила всички изисквания във връзка с хуманното отношение към кокошките и птицевъдите ще бъдат компенсирани чрез подпомагане тази година.
В момента пет държави от ЕС произвеждат гъши дроб - Белгия, България, Испания, Франция и Унгария. В останалите 22 страни от ЕС производството на гъши дроб е забранено, но не и вносът и продажбата му.
За да се произведе гъши или патешки дроб според изискванията на пазара, птиците се хранят насилствено посредством пневматични тръби. Често се оставят в малки клетки, които не им позволяват движение.
Миналата година у нас са отгледани 5,5 млн. патици.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads