Реклама / Ads
3| 2526 |13.04.2025 НОВИНИ

Мистериозно събуждане на черна дупка: Нови въпроси за астрономията

.
Източник: Pixabay
Масивна черна дупка в сърцето на галактика в съзвездието Дева се е "събудила", произвеждайки струи рентгенови лъчи на почти редовни интервали, които озадачават астрономите, предаде АФП, позовавайки се на изследване, публикувано в сп. "Нейчър астронъми".
 

Намираща се на 300 милиона светлинни години от нас, далечната галактика SDSS1335+0728 доскоро не получава достатъчно внимание от астрономите. В края на 2019 г. обаче тя изведнъж засиява с необичаен блясък. А през февруари 2024 г. екип, ръководен от Лорена Ернандес-Гарсия от Университета на Валпараисо в Чили, започва да наблюдава рентгенови изблици на почти редовни интервали. Това е знак, че нейната черна дупка е в процес на "събуждане".

 

Повечето галактики, в това число и Млечният път, имат масивна черна дупка в центъра си. Този обект по дефиниция е невидим, тъй като е толкова компактен, че гравитационната му сила не позволява дори на светлината да се изплъзне.

 

Когато някоя звезда има "нещастието" да се доближи твърде много до нея, тя бива разкъсана: изграждащата я материя се разпада, след което се върти много бързо около черната дупка, образувайки акреционен диск, преди част от него да бъде погълната завинаги.

 

Явлението е известно като "събитие на приливно разрушение".

 

Черната дупка обаче може да преживее и дълги фази на неактивност, по време на които не привлича активно материя и около нея не се открива никакво лъчение.

 

Яркият компактен регион в сърцето на SDSS1335+0728 сега е класифициран като активно галактично ядро, наречено "Ански".

 

"Това рядко срещано явление ни дава възможност да наблюдаваме поведението на черната дупка в реално време, като използваме рентгеновите космически телескопи "XMM-Нютон" на Европейската космическа агенция (ЕКА) и NICER (Neutron star Interior Composition Explorer), "Суифт" и "Чандра" на НАСА", казва Лорена Ернандес-Гарсия.

 

Тези краткотрайни рентгенови струи са известни като квазипериодични изригвания (QPE) и астрономите все още не могат да кажат какво ги причинява.

 

Настоящата хипотеза е, че те са свързани с акреционни дискове, образувани след събития на приливни разрушения. Не са открити обаче никакви признаци за унищожаване на звезда в гравитационното поле на черната дупка. А изригванията на "Ански" имат необичайни характеристики.

 

Те са "десет пъти по-дълги и десет пъти по-ярки" от типичните квазипериодични изригвания, което поставя под въпрос съществуващите представи за генерирането им, обяснява докторантът от Масачузетския технологичен институт в САЩ Джохин Чакраборти и член на изследователския екип.

 

Това е накарало авторите да разгледат и други хипотези.

 

"Все още сме на етап, в който имаме повече модели, отколкото данни за квазипериодичните изригвания. Нуждаем се от повече наблюдения, за да разберем какво се случва", пишат изследователите.

По-рано телескопът "Джеймс Уеб" наблюдава хаотичните събития около черната дупка в центъра на Млечния път, отбелязва БТА.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 6| 3019 |13.04.2025 Паметта за Сияна, депутатският паркинг и опашката за върба: Сюжетът на нашето време в един кадър . 7| 5888 |13.04.2025 Пътна рулетка: България с над 1300 рискови участъка, АПИ вижда само 36 . 5| 20471 |13.04.2025 Търговията спря, напрежението расте: Как се сринаха отношенията между САЩ и Китай . 47| 8344 |13.04.2025 Ужас в Суми! Руски ракети по цивилни почерниха Цветница – над 30 убити, сред тях и деца /видео/

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads