Митичният бизнесмен Ренат Ахметов идва при Станишев за „Кремиковци"
Световният гигант обединява заводи и предприятия от въгледобивната, металургичната, стоманената и коксо-химическата промишленост. Той е най-големият в Украйна, а групировката е най-мащабната частна империя в страната и една от най-мощните в целия свят. В предприятията на Ахметов и Новински работят над 100 000 служители. Техните мини спокойно могат да захранват „Кремиковци" със суровини, което сега е един от основните проблеми на комбината. Ресурсите на Константин Жеваго, който вече се срещна със Станишев и министър Димитров, са значително по-скромни, коментираха пред Frognews.bg български специалисти, които в момента са част от ръководния екип на „Кремиковци".
В България Ахметов и Новински притежават завода Промет стийл в Бургас. Там се произвеждат горещо валцовани стоманени изделия, както и обикновени и специални стомани. Предприятието работи много добре, изпълнява се инвестиционната програма, обезпечени са всички финансови нужди.
Крупните индустриалци Ренат Ахметов и Вадим Новински още преди две седмици изпратили писмо за намерения до министър Петър Димитров, премиерът Сергей Станишев и сегашния собственик на „Кремиковци" Прамод Митал. Приоритет на Метинвест били заплатите на служителите в комбината и екологичната програма. От гиганта били готови да започнат преговори и с кредиторите, вътрешни и външни, за уреждане на дълговете на „Кремиковци".
Ахметов е собственик и на един от украинските футболни грандове „Шахтьор" - Донецк, който през последните години е редовен участник в Шампионската лига.
„Метинвест води преговори с братята Винод и Прамод Митал за покупката на „Кремиковци", написа преди десетина дни украинското издание „Икономические известия". Оттогава металургичния холдинг е направил всичко възможно да се запознае със състоянието на „Кремиковци" и процесите около неговата продажба.
По-малките братя на известния милиардер Лакшми Митал - Прамод и Винод, купиха през 2005 г. 71% от акциите на завод "Кремиковци" за 110 млн. долара, а блокиращият пакет от акциите (25,3%) принадлежи на българското правителство.
В края на 2007 г. кметът на София Бойко Борисов заяви, че закриването на "Кремиковци" е от "първостепенна важност". Според градоначалника заводът трябва да бъде разрушен и на негово място да бъдат построени бизнес центрове и жилищни сгради, които ще компенсират загубата на работни места и ще повишат инвестиционната привлекателност на българската столица.
Другата алтернатива е работещ комбинат в екологичните норми на ЕС, с нов строителен план за земята, която е на „Кремиковци". Точно с такъв план били готови от Метинвест. Те били готови да обсъдят идеите си с Бойко Борисов, както и с всички жители на София и района около нея. Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.