8|
4751
|14.02.2011
НОВИНИ
Митове за инвестициите си съчиняват ЕРП-тата
Електроразпределителните предприятия (ЕРП) разпространяват митове по отношение на инвестициите се и аз мога да ги оборя с цифри. Това заяви Ангел Семерджиев, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев по БНТ днес.
Макар да не посочи цифри, той уточни също, че приказките, за това, че не им се дава възможност да инвестират, в никакъв случай не е така. По думите на Семерджиев те имат пълна свобода да инвестират, но не е задължително винаги тези вложения да се отразяват веднага и пряко в цената . И добави, че ако ЕРП-ата не инвестират и не постигнат предвидените от ДКЕВР критерии за качество, ще им се намаляват приходите, респективно цените. Шефът на ДКЕВР обаче не обясни кога разходите могат да се включат в тарифите за потребителите.
В края на миналата седмица членът на ДКЕВР Анжела Тонева обяви, че повечето жалби срещу електроснабдителите ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН ще намаляват цените на дружествата, докато самите ЕРП-та заявяват, че не могат да постигнат заложените от регулатора критерии за качество, тъй като им се режат инвестициите, за да се поддържат по-ниски цените.
Семерджиев обаче заяви, че "липсата на инвестиции не води до понижаване на техническите и търговските загуби, които имат по мрежата, а всичко това е за сметка на тяхната печалба, тъй като ние имаме трайна и сигурна политика да намаляваме признатите в цената загуби, тъй като те се плащат от всички".
"Така че аз не бих ги посъветвал да забавят инвестициите, особено електроразпределителните дружества, инвестициите косвено се отразиха в качеството на всяко едно от тези дружества и ние коригираме необходимите приходи, които им утвърждаваме, така че те получават по-малко приходи при по-ниско качество", каза още регулаторният шеф.
Относно държавната НЕК, за която също се оказа, че не е изпълнявала инвестиционните си програми за поддръжка на мрежата, а с вкараните в цените й пари е плащала за АЕЦ "Белене" и за "Цанков камък", но не бе глобена заради това, Семерджиев заяви, че е "малко по-особен случай".
"Разбира се, там е имало един процес на забавяне на инвестициите в предишни години, което много трудно може да се оправи за 1-2 години. В последната година ние имахме много срещи, анализи, проверка на НЕК правихме по този въпрос. Очевидно мерките, които са предприети от НЕК, са да се подобрява състоянието на мрежата", допълни председателят на ДКЕВР.
По думите му обаче известна вина за авариите през лятото по Черноморието, когато се скъса далекопровод на НЕК, имали и от ЕВН. Компанията, снабдяваща Югозападна България, била присъединила "доста потребители, без да има акт 16, което също се отразява на потреблението и на капацитета на мрежата в определени точки".
"Взимат се мерки, това е процес, така че трудно може да се каже, че се толерира която и да е от компаниите, защото нивото на разходите, признатите разходи за НЕК са на същото каквото предишните години, нищо повече не им е признато в цената. Цялата система до крайните цени е като свързана верига и всяко дружество може да счита, че то е ощетено за сметка на другото, те пък считаха, че в предишни периоди са били ощетени", заяви Семерджиев.
Той повтори тезата си, че повишение на цените на тока от юли ще има заради увеличаващия се дял на произведената от възобновяеми източници енергия и заради инфлацията през 2010 г., но заяви, че конкретното поскъпване е въпрос на сметки.
Регулаторният шеф съобщи още, че ДКЕВР има планове да направи регионални офиси на първо време във Варна, в Пловдив и в Плевен, за да могат потребителите в съответните региони да подават директно там жалби срещу енергийните и водните дружества. Така по думите му най-бързо се решавали проблемите на клиентите. Той обаче не мога да се ангажира със срок, в който това ще стане.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads