7|
5389
|07.02.2011
НОВИНИ
Млади учени атакуват Закона за БАН
Млади учени от БАН се обявиха за своята автономност, като заявиха, че са категорично против това в ръководството на академията да има министър.
Миналата седмица спорните промени в Закона за БАН, внесени от ГЕРБ, бяха изтеглени по настояване на премиера Бойко Борисов. Управляващите и учените постигнаха консенсус да изготвят общ проект за реформа на академията. Още първите опити за формулиране на переспективите на БАН на състоялите се преди дни разговори с премиера срещнаха отпор от страна на движението на младите учени “Когито“.
Оттам съобщиха, че изненадващо бързо от образователното министерство раздали на членовете на работната група, готвеща новите поправки, текст с предложение. Предлаганият от ведомството на Сергей Игнатов вариант гласи, че след създаването на настоятелството общото събрание на БАН се разпуска.
В настоятелството се предлага да влизат двама народни представители – председателят на ресорната комисия един член на комисията, двама министри или представители на министри, двама представители на бизнес организациите, последният бивш председател на БАН, двама видни учени общественици. Вече стана ясно, че двамата министри, които влизат в настоятелството ще бъдат Сергей Игнатов и Симеон Дянков, чийто оставки бяха многократно искани по време на протестите на учените.
Според движението на младите учени настоятелството на БАН ще бъде доминирано от министрите Дянков и Игнатов и има опасност да се превърне в “един деспот, авторитарно контролиращ и дирижиращ не само финансите за всички направления на науката в БАН, но и самата наука и имотите й“.
Според “Когито“ е скандално, че Общото събрание, което е демократично избран представителен орган на учените от всички направления и защитава техните интереси, се разпуска. “Очевидно е, че министрите Игнатов и Дянков няма да се откажат от антидемократичните си, вредни за българската наука, а оттам и за българското общество идеи. Раздаденият текст, със сигурност ще предизвика нов обществен скандал и няма да бъде приет от научната общественост, не само на БАН“, коментираха оттам.
Младите учени дават пример с университетите, където също съществува Съвет на настоятелите, но той има съвсем други задачи и функции. Във висшите училища този орган подпомага управлението и гарантира по-голяма прозрачност.
Освен това в него не могат да бъдат членове президентът, вицепрезидентът, народни представители, министри, заместник-министри, председатели на държавни агенции. Така се гарантира автономията на университета. Отделно функционира академичен съвет, аналог на общото събрание в БАН, с което се гарантира демократичното управление на ВУЗ-а.
Учените смятат, че без представителство на различните направления в ръководния орган, може да се стигне до взимане на некомпетентни решения за генералната посока на научните изследвания в БАН.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads